عبدالرزاق گورنا، نویسنده تانزانیایی مقیم انگلستان و برنده جایزه نوبل ادبیات در سال ٢٠٢١. عکس: رویترز
عبدالرزاق گورنا، نویسنده تانزانیایی مقیم انگلستان و برنده جایزه نوبل ادبیات در سال ٢٠٢١. عکس: رویترز

عبدالرزاق گورنا، نویسنده تانزانیایی مقیم انگلستان که ماه گذشته جایزه نوبل ادبیات را دریافت کرد، از عدم توجه دولت انگلستان و فرانسه نسبت به مهاجران انتقاد کرد. او سیاست های مهاجرت فرانسه و انگلستان را «غیرانسانی» می داند.

عبدالرزاق گورنا، نویسنده تانزانیایی مقیم انگلستان است که ماه گذشته جایزه نوبل ادبیات را دریافت کرد. وی از عدم توجه دولت انگلستان و فرانسه نسبت به مهاجران و حادثه اخیر مانش انتقاد کرده و گفت که سیاست های فرانسه و انگلستان در قبال مهاجران «غیرانسانی» است. 

این نویسنده ٧٢ ساله برنده جایزه نوبل در یک کنفرانس مطبوعاتی در مورد مهاجرت و استعمار گفت: «تفاوت های زبانی و روایتی که علیه مهاجران و تلاش های آنها برای عبور از گذرگاه ها ساخته شده است، بسیار عجیب است.»

یک روز پس از ارائه رسمی جایزه نوبل توسط سفیر سوئد در لندن، در هفتم اکتبر گفت: «این افراد با هیچ چیز دیگر نمی آیند. آنها با جوانی، انرژی و پتانسیل خود به اینجا می آیند.»

او با انتقاد از سیاست مهاجرت گفت: این نظریه که آنها آمده اند تا چیزی از رفاه ما را بدزدند "غیرانسانی" است.

این موضع توسط نویسنده تانزانیایی که خود نیز یک پناهنده در انگلستان است هنگامی اتخاذ می شود که پارلمان انگلستان در حال بررسی اصلاحات در مورد حق پناهندگی است. خشم عبدالرزاق گورنا نیز دو هفته پس از مرگ ٢٧ نفر شنیده می شود که در کانال مانش هنگام تلاش برای رسیدن به سواحل انگلیس در یک قایق بادی جان خود را از دست دادند. این حادثه نشان دهنده بدترین درام مهاجرتی است که تاکنون در کانال مانش شناخته شده است.

تغییر سیاست مهاجرتی انگلستان

انگلستان از چندین سال به اینسو از تشدید سیاست ضد مهاجرت دست برنداشته است. این کشور در ماه جولای اعلام کرد که از شش ماه در حال حاضر، مجازات زندان برای مهاجرانی که به دنبال بازگشت غیرقانونی به خاک انگلستان هستند، به چهار سال افزایش می‌یابد.

ماده جدید که توسط پریتی پاتل وزیر داخله این کشور اعلام شده است، بخشی از لایحه اصلاح سیستم پناهندگی است تا در پارلمان تصویب شود. این برنامه که توسط پریتی پاتل به عنوان "عادلانه اما محکم" ارائه شده است، هدف آن جلوگیری از مهاجرت غیرقانونی است. انگلستان قصد دارد مهاجران را بر اساس نحوه ورود آنها به کشور متمایز کند.

از اقدامات پیش بینی شده دیگر توسط این وزیر، طرح بسیار بحث برانگیز برای عقب راندن قایق ها به آب های فرانسه است. سازمان ها قبلاً گفته بودند که در صورت اتخاذ چنین اقداماتی آماده شکایت از دولت هستند.

عبدالرزاق گورنا در سال ۱۹۴۸ در یکی از جزایر زنگبار به دنیا آمد و بزرگ شد. او در دهه ۱۹۶۰ همراه خانواده خود به انگلستان مهاجرت کرد. او مجمع الجزایر را در سال ١٩٦٨ ترک کرده و انقلاب خشونت آمیز را تجربه کرد. او برای فرار از آزار و اذیت شهروندان عرب الاصل، برای تحصیل به انگلستان، لندن و سپس به کنت رفت. پس از چند سال تدریس در نیجریه، استاد ادبیات دانشگاه کنت شد و تا زمان بازنشستگی در آنجا تدریس کرد. او اکنون در برایتون، در ساحل جنوبی انگلستان زندگی می کند.

عبدالرزاق ۱۰ رمان و چند داستان کوتاه در کارنامه دارد و در بسیاری از داستان‌هایش موضوع مهاجرت و پیامدهای دوران استعمار بر زندگی‌ها و خانواده‌ها پیداست.


 

در همین زمینه