شماری از کارمندان محلی آلمان با خانواده های شان که وارد آلمان شده اند (عکس آرشیف)
شماری از کارمندان محلی آلمان با خانواده های شان که وارد آلمان شده اند (عکس آرشیف)

هزاران کارمند محلی پیشین افغان با خانواده‌های شان منتظراند که به آلمان منتقل شوند. در همین حال جناح پارلمانی حزب چپ آلمان در مورد «کندی روند انتقال افغان های در معرض» از حکومت انتقاد کرده است.

براساس گزارش وزارت داخله آلمان فدرال، ادارات این کشور بین ماه های می و نوامبر (۱۵ می تا ۲۶ نوامبر)، برای ۲۴ هزار و ۵۵۶ افغان اجازه پذیرش به آلمان را صادر کرده اند.

حکومت آلمان فدرال گفته است که تا کنون ۱۳۱۹ نیروی کاری محلی افغان و ۵۷۱۱ اعضای خانواده‌های آن‌ها به آلمان سفر کرده‌اند که شمار مجموعی آن‌ها ۷۰۳۳ نفر می باشد.

این موضوع را وزارت داخله آلمان فدرال به درخواست جناح پارلمانی حزب چپ آلمان گزارش داده که در اختیار روزنامه های گروه رسانه‌های فونکه به روز چهارشنبه قرار گرفته است.

مرتبط:روند تخلیه از افغانستان: شاید تروریست ها وارد آلمان شده باشند

براساس گزارش وزارت داخله آلمان فدرال، جمعاً به حدود ۲۵ هزار تن از کارمندان سابق محلی افغان اجازه اقامت به آلمان را صادر شده است. در میان آن‌ها ۴۵۹۰ نیروی محلی افغان اند که برای اردوی آلمان، وزارت خارجه، وزارت داخله و وزارت همکاری‌های انکشافی آلمان کار کرده بودند. ۱۹ هزار و ۹۶۶ مورد پذیرش، شامل اعضای خانواده‌های این نیروهای محلی می شود.

جناح حزب چپ در پارلمان آلمان فدرال انتقاد شدید بر سازماندهی عملیات انتقال از افغانستان توسط حکومت آلمان کرده است. خانم گوکی اکبولوت نماینده این حزب در پارلمان به روزنامه‌های گروه رسانه‌های فونکه گفت: «حتی یک سوم از نیروهای محلی افغان نیازمند به حفاظت که اجازه اقامت دریافت کرده اند، تا به حال به آلمان انتقال نیافته اند؛ این امر بی اندازه قابل تأسف است.» او افزود که از قرار معلوم، بسیاری از نیروهای محلی افغان خیلی دیر اجازه پذیرش برای اقامت دریافت کرده اند: «برای اکثریت آن‌ها بسیار دیر بوده است تا به ‌موقع، پیش از تصرف قدرت توسط طالبان، انتقال یابند.»

بیشتر بخوانید: ۳۴۵ نفر از افغانستان به آلمان انتقال یافتند

این سیاستمدار حزب چپ آلمان باردیگر از حکومت جدید ائتلافی خواستار اقدامات عملی شده و تأکید کرد: «جریان بررسی های قبولی باید آسان و سریع‌تر صورت گیرد و طبعاً همین‌طور سازماندهی موارد انتقال وسفر افراد در معرض خطر به گونه ساده و سریع عملی شود.»

 

در همین زمینه