پولند در امتداد مرزش با بلاروس مانع مرزی نصب کرده است./عکس: Safa Karacan/AA/picture-alliance
پولند در امتداد مرزش با بلاروس مانع مرزی نصب کرده است./عکس: Safa Karacan/AA/picture-alliance

به گفته محافظان مرزی از پولند، یک گروه ۲۸ نفره مهاجران از بلاروس با عبور از موانع مرزی به صورت موقت وارد خاک پولند شدند.  

یک خانم سخنگوی محافظان مرزی پولند روز شنبه گفت، همه این اشخاص بازداشت شده و به مرز بازگردانده شده اند. این واقعه شام جمعه در نزدیکی چرمخا رخ داده است. به گفته این خانم سخنگو نیروهای امنیتی بلاروس با نورافکن جلوی دید ماموران مرزی پولند را گرفتند و به سوی آن ها سنگ پرتاب کرده اند. در مجموع ۴۱ مورد تلاش برای عبور از مرز در عرض ۲۴ ساعت ثبت شده است. 

 هفته ها است که هزاران مهاجر و آواره سعی می کنند از طریق مرزهای بیرونی اتحادیه اروپا به پولند یا به کشورهای حوزه بالتیک برسند.

اتحادیه اروپا، الکساندر لوکاشینکو، حکمران مستبد بلاروس را متهم می کند که مردم را به صورت هدفمندانه از مناطق بحران زده به مینسک می آورد تا آن ها را به صورت غیر قانونی وارد اتحادیه اروپا کرده و اینگونه در غرب بی ثباتی ایجاد کند.

کشورهای اتحادیه اروپا برای جلوگیری از ورود مهاجران حصارهای سیم خاردار ایجاد کرده اند.

براساس اطلاعات پولند، روز جمعه یک هواپیمای دیگر از مینسک از زمین برخاست، این بار به مقصد عراق. استانیسلاو زارون، سخنگوی هماهنگ کننده سرویس های استخباراتی جمعه شام در تویتر نوشت، بیش از ۴۰۰ تن بلاروس را با این هواپیما ترک کرده اند. اما به گفته او هنوز هم تعداد زیادی از مهاجران در بلاروس به سر می برند.

 

در همین زمینه