۱۷ اگست سال ۲۰۲۱، بیتلیس، ترکیه، زنان افغان در نزدیکی مرز ایران/عکس: Ali Ihsan Ozturk/Demiroren Visual Media/ABACA/picture-alliance
۱۷ اگست سال ۲۰۲۱، بیتلیس، ترکیه، زنان افغان در نزدیکی مرز ایران/عکس: Ali Ihsan Ozturk/Demiroren Visual Media/ABACA/picture-alliance

آلمان و فرانسه اعلام کرده اند که شهرزاد اکبر، رئیس پیشین کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان برنده جایزه حقوق بشر فرانسه - آلمان شد. وزیران خارجه آلمان و فرانسه این جایزه حقوق بشر را به ۱۵ تن از فعالان حقوق بشر اهدا کردند.

آلمان و فرانسه اعلام کرده اند که شهرزاد اکبر، رئیس پیشین کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان برنده جایزه حقوق بشر فرانسه - آلمان شد.

وزارت های خارجه آلمان و فرانسه روز جمعه دهم دسمبر که مصادف به روز جهانی حقوق بشر بود جایزه حقوق بشر فرانسه- آلمان را به پانزده تن از فعالان حقوق بشر به شمول شهر زاد اکبر، رئیس پیشین کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان اهدا کردند.

این جایزه به کسانی داده می شود که به گونه خسته گی ناپذیر برای حقوق بشر و حاکمیت قانون مبارزه می کنند.

در صفحه توییتر سفارت آلمان در افغانستان چنین نوشته شده است: «در روز جهانی حقوق بشر مبارزه دوامدار شهرزاد اکبر را برای حقوق بشر و برابری حقوق و فرصت ها گرامی می داریم و آن را جشن می گیرم.» در این تویت تأکید شده است: «جایزه حقوق بشر فرانسه – آلمان بیانگر احترام عمیق ما به حمایت بی دریغ از همه افغانان، زنان، دختران ، پسران و مردان است.»

شهرزاد اکبر نیز در پیامی در صفحه توییترش با قدر دانی از اهدا کنندگان این جایزه نگاشته است: «این جایزه متعلق به زنانی است که در افغانستان در خط مقدم دفاع از حقوق بشر در برابر ظلم قرار دارند.» او نگاشته است که جایزه حقوق بشر و حاکمیت قانون آلمان – فرانسه را به زنانی اهد می کند که در برابر ظلم طالبان مبارزه می کنند و منبع الهام او هستند.

اهدای جایزه به شماری از چهره های مطرح در این اواخر شماری از فعالان حقوق بشر در افغانستان را که عملآ در برابر طالبان صدا بلند می کنند بر آشفته ساخته است. شماری از این فعالان حقوق بشر که در افغانستان بسر می برند، اهدای این جوایز را عادلانه نمی دانند.

جایزه حقوق بشر فرانسه – آلمان از سال ۲۰۱۶ به اینسو هر سال به ۱۵ تن از فعالان حقوق بشر و حاکیمت قانون در سراسر جهان اهدا می گردد.

جایزه حقوق بشر در حالی به شهرزاد اکبر، رئیس پیشین کمیسیون حقوق بشر داده شد که از چهار ماه به اینسو، پس از به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان، تمام نهاد های مدافع حقوق بشر به شمول کمیسیون مستقل حقوق بشر در افغانستان بسته اند و فعالیت آنان متوقف شده است.


این گزارش برگرفته از رسانه همکار ما دویچه وله است.

 

در همین زمینه