واسکت‌های نجات و وسایل رها شده توسط مهاجران در سواحل مانش، نومبر ۲۰۲۱. عکس از رویترز
واسکت‌های نجات و وسایل رها شده توسط مهاجران در سواحل مانش، نومبر ۲۰۲۱. عکس از رویترز

مقام‌های فرانسوی اعلام کردند که اجساد ۲۶ تن از۲۷ مهاجری که در ماه نومبر در کانال مانش غرق شدند، شناسایی شده‌اند. ۴ تن از قربانیان مهاجران افغان و بقیه کرد‌های ایرانی و عراقی،مصری، ایتوپیایی و سودانی بودند.

خانم لور بکوو، دادستان پاریس روز سه شنبه ۱۴ دسمبر اعلام کرد که از جمله ۲۷ جسد به دست آمده از کانال مانش در ۲۴ نومبر، اجساد ۲۶ مهاجر شناسایی شده‌اند. در میان آنان ۴ افغان، ۱۶کرد‌ عراقی، یک کرد ایرانی، ۳ ایتوپیایی، یک مصری و یک زن سومالیایی وجود دارند.

به گفته دادستان ۱۷ تن از قربانیان مردان و زنان ۱۹ تا ۴۶ ساله، یک تن ۱۶ ساله و یک تن دیگر یک کودک ۷ ساله هستند. از میان ۲۷ جسد تنها یک تن شناسایی نشده است.

در همین زمینه: مهاجران غرق شده در کانال مانش: دادگستری فرانسه به دنبال اطلاعات برای شناسایی قربانیان است

تعدادی از خانواده‌های افغان بعد از فاجعه غرق شدن کشتی این مهاجران به طب عدلی شهر لیل مراجعه کرده بودند تا بستگان احتمالی خود را شناسایی کنند.

امان الله عمرخیل، یک افغان ساکن شهر دنکرک گفت که حسین ۲۴ ساله، پسر کاکایش، که در میان قربانیان است، چند روز پیش از حادثه نزد او آمده بود.

این جوان ۱۸ ساله با حسین از کودکی در مرز پاکستان زندگی می‌کرد و در سال ۲۰۱۶ هردو با هم راه مهاجرت را در پیش گرفتند.

روز ۲۳ نومبر وقتی حسین به او گفت که می‌خواهد با کشتی از کانال مانش عبور کند، امان الله مانع او نشد:‌«او تصمیم گرفته بود و چون از من بزرگتر بود نمیتوانستم بگویم این کار را نکن.»

بیشتر بخوانید: کانال مانش: خانواده های افغان منتظر مهاجرانیست که در آب غرق شدند

«رویایی که در میان دو مرز نابود شد»

عبدالصبور، عکاس مهاجر افغان می‌گوید که یک هفته پیش از غرق شدن کشتی، با یک خانواده کرد عراقی ملاقات کرده بود. در آن زمان خانواده کرد از کمپ خود سرانه مهاجران در شهر گراند سنت اخراج شده بود.

او گفت که اعضای خانواده «بسیار صمیمی و گرم» بودند: «پسر خانواده می‌خواست [در انگلستان] سالون سلمانی باز کند و دختر هم می‌خواست معلم هنرهای تجسمی شود.»

آن‌ها در «مورد آب و هوای آنگلستان» پرسش‌هایی را مطرح می‌کردند. عبدالصبور در شرح یکی از عکس‌های این خانواده نوشته است: «رویای شان برای ابد در میان دو مرز نابود شد.»

 اتهام بی توجهی امدادگران فرانسوی و انگلیس به درخواست کمک مهاجران

تا کنون چگونگی غرق شدن ۲۷ مهاجر یاد شده در کانال مانش روشن نشده اما یک مهاجر کرد عراقی و یک سودانی در این حادثه توسط امدادگران نجات داده شدند.

یک تن از نجات یافتگان گفته است که قاچاقبران بعد از شمارش مهاجران هنگام حرکت کشتی، تعداد آن‌ها را ۳۳ نفر گفته بودند.

کشتی حامل این مهاجران روز ۲۴ نومبر از ساحل لون پلاژ در نزدیکی گراندسنت وارد کانال مانش شده بود و مهاجران می‌خواستند خود را به انگلستان برسانند.

مهاجر کردی به یک تلویزیون کردی گفت که هنگام واژگون شدن کشتی، مهاجران با تیلفون از امدادگران فرانسوی و انگلیسی درخواست کمک کردند اما پاسخ مثبت نگرفتند. فرمانداری دریای شمال فرانسه این ادعا را رد کرده است.

یک روز بعد از حادثه وزیر داخله فرانسه اعلام کرد که پنج تن را به اتهام قاچاق مهاجران دستگیر کرده اما این دستگیری ربطی با غرق شدن مهاجران نداشته است.

در همین زمینه: غرق شدن مهاجران در کانال مانش: دولت قاچاقبران را مقصر می‌داند و سازمان‌های خیریه دولت‌ها را

 

در همین زمینه