یک نهاد حامی پناهجویان در آلمان از حکومت این کشور می‌خواهد که پناهجویان را از مرز بلاروس با پولند بپذیرد GPK.GOV.BY/AP/picture alliance
یک نهاد حامی پناهجویان در آلمان از حکومت این کشور می‌خواهد که پناهجویان را از مرز بلاروس با پولند بپذیرد GPK.GOV.BY/AP/picture alliance

"پرو ازول" و شورای پناهندگان ایالت نیدرزاکسن آلمان شرایط بلاروس را برای افراد نیازمند به محافظت، غیرقابل تحمل می خواند. این نهاد ها خواستار پذیرش فوری کسانی اند که به دنبال حفاظت اند و در مرز بلاروس و پولند گیرمانده اند.

سازمان حامی پناهجویان "پرو ازول" و شورای پناهندگان ایالت نیدرزاکسن آلمان روز شنبه گفتند که آنها تماس های بیشتری را برای کمک از اقارب ناامید که در آلمان هستند و به دلیل اینکه اعضای خانواده های شان در بلاروس گیر مانده اند، به دست آورده اند. این سازمان ها گفته اند که دسترسی سازمان‌های کمک‌ رسان بین‌المللی، فعالان و خبرنگاران به پناهجویان دیگر امکان ‌پذیر نیست. آنها به این باورند که برای جلوگیری از فاجعه انسانی و نجات جان پناهجویان به یک تصمیم عاجل نیاز است.

این سازمان ها می خواهند که یک راه حل سیاسی فوری باید قبل از کریسمس پیدا شود. گونتر بورکهارت، مدیر عامل "پرو ازول"، گفت: «ما انتظار داریم که اولاف شولتس صدراعظم آلمان به ترفندهای آرام و سیاست تحمل خاموشانه تعلیق حاکمیت قانون در مرزهای اتحادیه اروپا پایان دهد.» بورکهارت در ادامه می گوید که ائتلاف جدید آلمان متعهد شده است که از ارزش ه خود و حاکمیت قانون در داخل و خارج محافظت کند و این امر باید فورا انجام پذیرد.

مرتبط: پولند گروه دیگری از مهاجران را در مرز با بلاروس متوقف کرد

آیگون هیرش از شورای پناهندگان ایالت نیدرزاکسن آلمان می گوید که "قوانین اروپا در مرزهایش در حال شکستن است. قابل درک نیست که چرا اروپا به مردم اجازه می دهد در جنگل ها به دلیل گرسنگی و یخ زدن بمیرند به جای اینکه آنها را بپذیرد. اگر آلمان با پذیرش مردم موافقت کند، آله فشار که الکساندر لوکاشینکو در دست دارد، برچیده خواهد شد".

بورکهارت در برابر همه کسانی که به دنبال حفاظت هستند و روابط ویژه ای با آلمان دارند، مسئولیت ویژه ای را می بیند، مثلاً به دلیل روابط خانوادگی. او گفت: «این دیدگاه تاکنون در سیاست اصلا مورد توجه قرار نگرفته است.»

بیشتر بخوانید: سیاستمدار پولندی: «ما گوانتاناموی دیگری را در جنگل های کشور ما نمی خواهیم»

به گفته این دو سازمان، اتحادیه اروپا در هفته های اخیر هیچ اقدام جدی برای حمایت از حقوق بشر در مرزهایش انجام نداده است. در این اعلامیه آمده است: «حکومت بلاروس افرادی را که به دنبال محافظت هستند، از جمله خانواده‌ها با کودکان و افراد مسن را به سمت مرز پولند برده و آن‌ها را در جنگل در منطقه مرزی تحت هوای سرد مرگبار به حال شان تنها می گذارد. البته برای برخی از پناهجویان این برخورد حکومت بلاروس عواقب کشنده ای با خود دارد. گونتر بورکهارت شکایت کرده می گوید که مرزبانان بلاروس کسانی را که به دنبال محافظت هستند به سمت مرز پولند می‌رانند، جایی که به نوبه خود توسط مرزبانان پولندی عقب رانده می‌شوند: "یک بازی غیرانسانی پینگ پانگ".

برگرفته از رسانه همکار ما (دویچه وله)

 

در همین زمینه