مهاجران به سربازان کمک می کنند تا موتر نظامی را از گل  بیرون کنند، کاله ١٩ دسامبر ٢٠٢١.  عکس: لویی ویتر
مهاجران به سربازان کمک می کنند تا موتر نظامی را از گل بیرون کنند، کاله ١٩ دسامبر ٢٠٢١. عکس: لویی ویتر

یک موتر نظامی در نزدیک اردوگاه مهاجران در شهر کاله در شمال فرانسه پس از سرعت بسیار با دور زدن، در زمین گل آلود گیر کرد. به گفته ارتش فرانسه این عمل راننده خطرناک و غیر مناسب بوده است. ارتش فرانسه روز یکشنبه از آغاز تحقیقات در مورد این حادثه خبر داد.

یک موتر نظامی در مقابل اردوگاهی که حدود ٥٠٠ مهاجر در آن زندگی می‌کنند، قبل از اینکه در انبار گل گیر کند، با سرعت بسیار و حرکت دوره ایی قصد داشت تا به سوی مهاجران برخورد کند. ارتش فرانسه گفت «راننده با انجام مانورهای خطرناک رفتاری کاملاً نامناسب داشته است.»

ارتش فرانسه می گوید که تحقیقات را در مورد این حادثه آغاز کرده است.

در ویدیویی که در رسانه ها نشر شده است، یک موتر نظامی را به خوبی نشان می دهد که حرکت های دوره ایی را با سرعت بسیار زیاد در نزدیک اردوگاه مهاجران انجام می دهد. تصاویری که یکشنبه ١٩ دسامبر توسط عکاس خبری لویی ویتر در توییتر منتشر شد، در ٢۴ ساعت بیش از یک میلیون بار مشاهده شده است. این حادثه ارتش فرانسه را در یک تنگنا قرار می دهد.

این عکاس خبری گفت: «آنها این مسابقه خود نمایی موتر نظامی را در نزدیک اردوگاه که در آن حدود ٥٠٠ مهاجر زندگی می کنند، انجام دادند. موتر سپس به زمین گل آلود گیر کرد.» به گفته او، سربازان ارتش با سلاح در دست از موتر پیاده شدند و منتظر بودند تا کسی بیاید و به آنها کمک کند.قبل از اینکه یک کامیون بزرگتر نظامی بیاید با عصبانیت از مهاجران پرسیدند: «بیل ندارید.؟»

پس از تلاش در چند ساعت، موتر نظامی ارتش که در نیمه راه در زمین گل آلود گیر کرده بود، سرانجام توسط سربازان با کمک مهاجران پاکسازی گردیده و از گودال گل آلود بیرون کشیده شد.

لویی ویتر گفت: «مهاجران با دمپایی در گل و لای حفر می‌کنند تا موتر را از آنجا بیرون کنند در حالی که پلیس از جای خود تکان نمی‌خورد.»

ستاد ارتش فرانسه در بیانیه ای این واقعه را "به شدت" محکوم کرد. وی با بیان اینکه راننده موتر با انجام مانورهای خطرناک، رفتار کاملاً نامناسبی از خود نشان داده است، قول داده است که برای مرتکبین این گونه اعمال، تحریم‌های مناسب اعمال خواهد شد.

به گفته نیکولای پوسنر، از سازمان اتوپیا٥٦ «این عمل از نظر سازمان ها در واقع قطع ارتباط با زندگی روزمره مهاجران را برجسته می‌کند. این عمل می‌توانست خطرناک باشد. این یک صحنه غیر انسانی کوچک در زندگی روزمره غیرانسانی این مهاجران است.»

یکی دیگر از اعضای سازمان های بشردوستانه به خبرگزاری فرانسه گفت که «این وسیله نقلیه نظامی در وسط فضای زندگی مهاجران یک مسابقه سرگرمی را انجام می دهد. جایی که در آن توزیع آب و غذا با همکاری سازمان ها از سوی شهرداری ممنوع شده است.»

 

در همین زمینه