قایق بادی در کنار ساحل دریای مانش. عکس: پرفکتور  مانش و دریای شمال فرانسه
قایق بادی در کنار ساحل دریای مانش. عکس: پرفکتور مانش و دریای شمال فرانسه

با وجود تهدیدها، مهاجران بیشتری تلاش می کنند تا از طریق کانال مانش به سواحل انگلستان بروند. به گفته مقامات، در چهار روز گذشته بیش از ۱۰۰۰ مهاجر از طریق این کانال وارد انگلستان شده اند. در همین حال، سازمان فرانسوی اتوپیا ۵۶ روز دوشنبه اعلام کرد که از فرماندهی نیروی دریایی فرانسه و دو مقام سازمان امداد و نجات انگلستان در رابطه با غرق شدن ۲۷ مهاجر در کانال مانش شکایت کرده است.

با وجود تدابیر و جلوگیری از سوی هردو کشور، تلاش ها برای آوردن مهاجران به انگلستان از طریق کانال مانش همچنان ادامه دارد. وزارت داخله انگلستان می گوید بیش از۲۷۰ تن به روز یکشنبه از طریق کانال مانش وارد این کشور شدند. به گفته این منبع، نیروی دریایی کشور ۲۷۴ سرنشین را که در ۱۱ قایق سوار بودند را به بندر دوور منتقل کرده است.

از سوی دیگر مقامات فرانسوی بار دیگر ۱۷۸ مهاجر را در کانال مانش بازداشت کردند.

این در حالی است که پنج‌شنبه و جمعه گذشته بیش از ۹۰۰ مهاجر با قایق‌های کوچک وارد انگلستان شدند.

به گفته مقامات انگلستان، نیروهای انگلیسی روز پنجشنبه ۵۵۹ نفر را که به آب های ساحلی کنت فرار کرده بودند، تخلیه نمودند. این مردان سوار بر ۱۹ قایق بودند. همچنین روز جمعه، ۳۵۸ مهاجر دیگر که سوار بر ۱۰ قایق بودند، از طریق کانال مانش وارد انگلستان شدند.

به گزارش بی بی سی، مقامات فرانسوی به روزهای جمعه و پنجشنبه مانع ورود ۵۶۴ مهاجر به انگلستان شدند.

مقامات انگلیسی همچنان می گویند که در سال جاری تاکنون ۲۷۷۰۰ مهاجر از طریق کانال مانش وارد این کشور شده اند. از سوی دیگر نیروهای فرانسوی ۸۲۸۴ پناهجو را در این کانال نجات دادند. مقامات می گویند که تعداد کشته شدگان کانال مانش در سال جاری به ۳۰ نفر رسیده است، از جمله ۲۷ مهاجر که در ۲۴ نوامبر غرق شدند.

در رابطه با غرق شدن قایق مهاجران به دادستانی شکایت شده است

سازمان اتوپیا ۵۶ روز جمعه گذشته شکایتی را به اتهام "قتل غیر عمد" و "جلوگیری از نجات" به دادستانی پاریس تسلیم کرد.

این شکایت علیه فیلیپ دیوتریو فرمانده نیروی دریایی فرانسه، مارک بونافو رئیس مرکز منطقه ای نجات و نظارت و کلپر هیوک رئیس آژانس نجات دریایی انگلستان مطرح شد.

این سازمان در بیانیه گفت: «این حادثه بر اساس اظهارات شاهدان عینی از دو بازمانده، بستگان غرق شدگان و کسانی که در روز حادثه وارد انگلستان شده بودند، صورت گرفت.»

جسد یک کودک ۱۶ ساله، یک کودک ۱۷ ساله، ۱۷ مرد و ۷ زن مهاجر در۲۴ نوامبر در کانال مانش پیدا شد. در میان آنها که اکثراً کردهای عراق بودند، چهار افغان نیز حضور داشتند.

به گفته مقامات فرانسه، در این حادثه تنها یک کرد عراقی و یک سودانی زنده مانده اند.

به گفته مهاجر کرد عراقی ۳۳ نفر در قایق سوار بودند. وی پیش از این به رسانه های کردی گفته بود که پناهجویان قبل از غرق شدن با امدادگران فرانسوی و انگلیسی تماس گرفته بودند. اما او گفت که امدادگران به این تماس توجه نکردند. پناهجوی دوم در شکایت نامه ای این ادعاها را تایید کرد.

اتوپیا ۵۶ در نامه ای از«بی توجهی» امدادگران فرانسوی و انگلیسی انتقاد کرده است.

این سازمان امیدوار است که روند قضایی ماهیت حادثه را مشخص کند. به گفته وی، تحقیقاتی که در فرانسه آغاز شده تنها بر نقش قاچاقچیان متمرکز است اما هیچ تحقیقی در انگلستان آغاز نشده است.

قابل یادآوری است که بازرسانان فرانسوی نتیجه تحقیقات خود را جمعه گذشته به دادگاه پاریس ارائه کردند.

 

در همین زمینه