الحاق اعضای خانواده پناهجویانی که حفاظت فرعی دارند از ماه اگست سال گذشته آغاز شده است
الحاق اعضای خانواده پناهجویانی که حفاظت فرعی دارند از ماه اگست سال گذشته آغاز شده است

حدود شش هزار افغان منتظر گرفتن وقت ملاقات برای دریافت ویزای الحاق خانوادگی و پیوستن به اعضای خانواده شان در آلمان هستند. نماینده حزب چپ در پارلمان این کشور از روند رسیدگی به پرونده ها انتقاد کرد.

از پاسخنامه وزارت خارجه آلمان به یک پرسشنامه گروه پارلمانی حزب چپ در "بوندستاگ" یا پارلمان فدرال آلمان برمی آید که نزدیک به شش هزار افغان منتظر یک قرار ملاقات در سفارت‌های آلمان در منطقه اند تا به اعضای خانواده خود در آلمان بپیوندند.

در این نامه که اختیار روزنامه های گروه رسانه ای "فونکه" آلمان قرار گرفته، آمده که در آغاز ماه دسمبر، ۳۸۸۹ نفر از افغانستان در سفارت آلمان در اسلام آباد پاکستان منتظر تعیین وقت برای درخواست ویزا بوده اند.

همزمان ۱۸۱۸ نفر از اعضای خانواده افغان ها در نمایندگی دیپلوماتیک آلمان در دهلی نو در هندوستان ثبت نام کرده اند و امیدوارند در سفارت این کشور وقت ملاقات بگیرند.

در پاسخنامه وزارت امور خارجه آلمان در مورد درخواست های الحاق خانوادگی در سفارت آلمان در ایران چیزی گفته نشده است. اما شماری از افغان ها در سفارت آلمان در تهران نیز تقاضای وقت ملاقات برای درخواست ویزای الحاق خانوادگی داده اند.

در مجموع ۵۷۰۷ نفر از افغانستان در فهرست انتظار برای یک قرار ملاقات و ارائه درخواست ویزای الحاق خانواده می باشند.

مرتبط: سازمان های امدادگر خواهان ادامه روند پذیرش افغان های آسیب پذیر اند

اما وزارت خارجه آلمان اعلام کرده که این تعداد ممکن است کمتر باشد؛ چراکه در زمان ثبت وقت ملاقات، ممکن است درخواست ها به اشتباه چند بار ثبت شده باشند. این وزارت فرض می کند که برآورد فعلی درست نباشد.

گوکای آکبولوت، سیاستمدار جناح چپ در پارلمان آلمان به گروه روزنامه های "فونکه" گفت: «اقارب این افراد در افغانستان نمی توانند بیش از این صبر کنند؛ چراکه وحشت طالبان و قحطی قریب الوقوع به شدت آنان را تهدید می کند.»

این نماینده پارلمان همچنین از طولانی بودن زمان رسیدگی به روند صدور ویزا نیز انتقاد کرد. آکبولوت گفت: «اگر روند صدور ویزا با سرعت فعلی ادامه یابد، رسیدگی به همه درخواست ها سال ها طول می کشد و این غیرقابل قبول است.»

آکبولوت این وضع را ناشی از کمبود کارمند در سفارتخانه ها می داند. سفارت های آلمان در کشورهای همسایه افغانستان از زمان خروج نیروهای ناتو و امریکایی از افغانستان، صدها هزار درخواست برای تخلیه را از افغان ها دریافت کرده و در حال حاضر برخی ماموریت های تخلیه نیز از طریق این سفارتخانه ها اجرا می شود.

برگرفته از رسانه همکار ما (دویچه وله)

 

در همین زمینه