نه تنها هنر خیابانی در افغانستان، بلکه خود هنرمندان نیز در خطر هستند
نه تنها هنر خیابانی در افغانستان، بلکه خود هنرمندان نیز در خطر هستند

بسیاری از هنرمندان از افغانستان در حال فرار اند یا اینکه از دست طالبان خود را پنهان کرده اند. سازمان امدادی "هنرمندان در معرض خطر" خواستار اقدام سیاسی شده است.

طالبان هنر را "حرام" خوانده و آن را ممنوع کرده اند. بسیاری از موارد آزار و اذیت یا قتل هنرمندان و همچنین تخریب سرمایه های فرهنگی حکومت قبلی توسط طالبان، مستند شده است. پس از اعلام خروج نیروهای غربی از افغانستان، افراد و سازمان های مختلف از حکومات در سراسر جهان خواستند تا دست به عمل بزنند.

 هنرمندان در معرض خطر در افغانستان می خواهند ناشناخته بمانند
هنرمندان در معرض خطر در افغانستان می خواهند ناشناخته بمانند

یکی از این نهاد ها، سازمان "هنرمندان در معرض خطر" (AR) است. از سال ۲۰۱۳، این سازمان امدادی مستقل، به هنرمندان در معرض خطر از کشورهای مختلف کمک می کند تا به مکان های امن پناه ببرند، جایی که آنها بتوانند به فعالیت هنری خود ادامه دهند. در آلمان، سازمان "هنرمندان در معرض خطر" با موزیم رسانه یی در شهر کارلسروهه همکاری می کند.

هنرمندان در معرض تهدید

ایور استودولسکی، یکی از مبتکران سازمان "هنرمندان در معرض خطر" به دویچه وله گفت: «ما اسامی را قبل از خروج نیروهای خارجی از افغانستان ارائه کردیم. فهرستی وجود داشت که باید تا اول سپتمبر ۲۰۲۱ ارسال می شد.» ماریتا موکونن، که سازمان "هنرمندان در معرض خطر" را با ایور استودولسکی یکجا رهبری می کند، انتقاد کرده می گوید که مشکل در این جاست که بعد از ارائه فهرست تقریباً هیچ اتفاقی نیفتاده است.

 جنگجویان طالبان با تفنگ در حال تماشای تظاهرات زنان در کابل (۱۶ دسمبر ۲۰۲۱)
جنگجویان طالبان با تفنگ در حال تماشای تظاهرات زنان در کابل (۱۶ دسمبر ۲۰۲۱)

موکونن می گوید در حالی که تعداد درخواستی های هنرمندان نزد ما به طور پیوسته در حال افزایش است، حکومات اروپایی از آن زمان تا حال دست به کار نشده اند. به گفته موکونن، در حال حاضر ۴۰۰ هنرمند توسط این سازمان بررسی و تایید شده اند. اگر اعضای خانواده آنها اضافه شود، حدود ۲۰۰۰ نام در لیست این سازمان وجود دارد. به همراه فهرست دو سازمان کمکی دیگر که "هنرمندان در معرض خطر" با آنها همکاری نزدیک دارد، در مجموع حدود ۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ هنرمند (که شامل خانواده های شان نیز است) می شوند.

با تغییر حکومت در آلمان به هنرمندان کمک خواهد شد؟

ایوور استودولسکی می گوید که فرانسه حداقل تعدادی از ویزا را صادر کرده است. با این حال، به ویژه در آلمان، او از اینکه هیچ اقدام قاطعی انجام نشده است، تعجب می کند. او در ادامه می گوید که "همچنین کشورهای شمال اروپا نیز تاکنون کاری برای هنرمندان انجام نداده اند".

نانسی فائزر از حزب سوسیال دموکرات، وزیر داخله حکومت جدید آلمان
نانسی فائزر از حزب سوسیال دموکرات، وزیر داخله حکومت جدید آلمان

در آلمان، وزارت داخله مسئول صدور ویزا برای هنرمندان است. اما به گفته رهبری سازمان "هنرمندان در معرض خطر" از ماه سپتمبر تا حال هیچ تغییری در این راستا نیامده و کاری نشده است. حکومت ائتلافی جدید آلمان از ابتدای دسمبر آغاز به کار کرده است. وزیر داخله آلمان تا حال هورست زیهوفر از حزب محافظه کار اتحادیه سوسیال مسیحی بایرن بود، و حالا در حکومت جدید نانسی فائزر از حزب سوسیال دموکرات در این سمت کار می کند. موکونن و استودولسکی می گویند: «ما امیدواریم که بالاخره چیزی اتفاق بیفتد.» وزارت داخله فدرال آلمان در پاسخ به سوال دویچه وله گفت که این مساله در حال بررسی است.

کمک طلبی هنرمندان افغان از بایدن، شولتس و فون دیر لاین

سازمان "هنرمندان در معرض خطر"، کمک طلبی نومیدانه هنرمندان افغان در معرض خطر را به چندین حکومت، از جمله حکومت آلمان، ایالات متحده امریکا، فرانسه و هم اتحادیه اروپا ارائه کرده است. ایور استودولسکی خاطرنشان کرده می گوید: «درها هنوز باز هستند، هنوز هواپیماهای هستند که از کابل به بیرون پرواز می کنند.» او در ادامه می گوید که "اما اکنون هرچه بیشتر هنرمندان تهدید به مرگ می شوند، خود و آثارشان را پنهان می کنند یا حتی آثار هنری شان را نابود می کنند. برخی از مردم نیز به تنهایی از مرزهای کشور فرار می کنند تا خود را در کشورهای ثالثی برسانند که آنها در آنجا نیز در امن نیستند".

یک زن معترض با شجاعت با یک طالب صحبت می کند
یک زن معترض با شجاعت با یک طالب صحبت می کند

ماریتا موکونن گزارش داده می گوید: «ما همچنین با استفاده از کمک های مالی اضطراری خود تلاش می کنیم مردم را در آنجا (افغانستان) حمایت کنیم. اما این یک راه حل واقعی نیست، آنها باید به دلایل بشردوستانه پناهندگی به دست بیاورند.»

سازمان امدادی "هنرمندان در معرض خطر" فقط برای نجات جان انسان ها تلاش نمی کند، بلکه می خواهد موقعیت های هنری، شیوه ها و حتی فرهنگ ها را نیز نجات دهد. موکونن می گوید: «کسانی که متأثر از اوضاع می گردند اغلب زمانی که کشور امن است، بازمی گردند.» او در ادامه می گوید که این نیز یک امر مطلوب است، زیرا تنها از این طریق می توان فرهنگ ها را به طور پایدار حفظ کرد و تبادله فرهنگی صورت بگیرد. به عنوان مثال، عیسی توما، عکاس و فیلمساز سوریایی، پس از اقامت در «پناهگاه امن» به حلب بازگشته و اکنون نقش کلیدی در بازسازی بخش فرهنگی کشور اش ایفا می کند.

موزیم رسانه یی  کارلسروهه آلمان
موزیم رسانه یی کارلسروهه آلمان

نهادهای فرهنگی وعده کمک داده اند

پیتر وایبل مدیر هنری موزیم رسانه یی کارلسروهه آلمان، اخیراً خواسته های سازمان "هنرمندان در معرض خطر" را تایید کرده و وعده دو اقامتگاه در کارلسروهه را برای هنرمندان داده است. ویبل همچنین گفته است که سیاستمداران باید وارد عمل شوند. ایور استودولسکی می گوید که بسیاری از مؤسسات فرهنگی دیگر موافقت کرده اند که از نظر مالی یا با ارائه مکان های اقامتی و کاری کمک کنند. بسیاری از هنرمندان با استفاده از هشتگ (#SaveAfghanArtists) یا (# هنرمندان افغان را حفاظت کنید)، همبستگی خود را با این کمپاین اعلام کرده اند. ماریتا موکونن می افزاید: «از زمان قدرت گیری طالبان در افغانستان، علی رغم تلاش های بسیاری از سازمان های فرهنگی، حکومت ها در سطح بین المللی نتوانسته اند فرهنگیان افغان را که به طور سیستماتیک در معرض خطر قرار دارند، بپذیرند.» موکونن می گوید که "این امر اکنون باید به سرعت تغییر کند".

 

در همین زمینه