عکس از آرشیف: رویترز
عکس از آرشیف: رویترز

در جریان سه ماه گذشته، بیش از ۳۰۰ خانواده افغان در بدخشان در مرز با تاجیکستان سرگردان شده اند. کسانی که به دنبال عبور از مرز برای رسیدن به تاجیکستان هستند می گویند که مرز تاجیکستان بسته است و مقامات تاجیکستان هیچ تماسی با آنها ندارند.

به گزارش بی بی سی، نزدیک به ۳۰۰ خانواده افغان از سه ماه گذشته در بدخشان در مرز با تاجیکستان سرگردان هستند. این خانواده ها می گویند که پول و مواد خوراکی ندارند و با زمستان مشکلات شان شدت یافته است.

یک مهاجر افغان در ویدیویی که در صفحه فیسبوک فارسی بی بی سی منتشر شده، می گوید: «حالا سه ماه می گذرد، اما امیدی نیست.»

یک افغان دیگر می گوید که سرنوشت زنان در حکومت طالبان نامعلوم است. بنابراین آنها می خواهند افغانستان را ترک کنند. او گفت: «ما نمی دانیم در آینده چه اتفاقی برای ما خواهد افتاد. زنان نمی توانند کار کنند یا تحصیل کنند.»

بسیاری از این مهاجران را زنان و کودکان تشکیل می دهند. آنهایی که از کمبود غذا و دارو شکایت دارند، می گویند که با شروع فصل زمستان مشکلات شان بیشتر شده است.

یکی از مهاجران افغان می گوید که به دلیل کمبود خدمات صحی نمی تواند از فرزندانش به خاطر علاج آنها مراقبت کند: «فرزندان ما مریض شدند. اما داکتران به دلیل فروپاشی نظام قدیم و عدم پرداخت حقوق استعفا داده اند. هیچ دارویی وجود ندارد.»

یکی دیگر از آنها می گوید: «سه ماه است که در اشکاشم به سر می بریم. هوا خیلی سرد است. نه پول داریم نه غذا. بچه ها مریض هستند. ما اینجا در خانه‌های اجاره‌ای زندگی می‌کنیم... شگفت زده شده‌ایم.»

در میان این خانواده های آواره، برخی از خانواده های مسیحی نیز دیده می شوند.

در همین مورد: سازمان ملل از اخراج پناهجویان افغان از تاجیکستان اظهار نگرانی کرد

یک زن با فرزندان کوچک از سازمان ملل متحد و کشورهای اروپایی خواسته است تا به خانواده ها کمک کنند و به آنها پناه دهند.

اگرچه کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد از همسایگان افغانستان خواسته است تا مرزهای خود را به روی مهاجران باز کنند، اما برخی کشورها مرزهای خود را به روی افغان ها بسته اند. این آژانس ها از بسته شدن مرز تاجیکستان و ازبکستان ابراز نگرانی کرده اند.

پیش از این، تاجیکستان گفته بود که نمی تواند مهاجران افغان را بدون کمک بین المللی بپذیرد.

 

در همین زمینه