رویداد های مهم سال ٢٠٢١ با به قدرت رسیدن دوباره طالبان در افغانستان، هجوم مهاجران به مرزهای شرقی اتحادیه اروپا و گذرگاه‌های مرگبار در کانال مانش و مدیترانه در سطر رسانه ها قرار گرفت.
رویداد های مهم سال ٢٠٢١ با به قدرت رسیدن دوباره طالبان در افغانستان، هجوم مهاجران به مرزهای شرقی اتحادیه اروپا و گذرگاه‌های مرگبار در کانال مانش و مدیترانه در سطر رسانه ها قرار گرفت.

سال ٢٠٢١ با رویداد های متفاوت مانند مرگ مهاجران در کانال مانش، مدیترانه و اقیانوس اطلس مرگبارتر از سال گذشته بود. هجوم مهاجران از مراکش به اسپانیا و معضله مهاجرت بین اتحادیه اروپا و بلاروس با هجوم مهاجرانی که هرگز در این کشور دیده نشده است. وضعیت مهاجران در اردوگاه های بسته در یونان و سرانجام به قدرت رسیدن دوباره طالبان در افغانستان در تابستان امسال و فرار نا به هنگام هزاران افغان در سطر رسانه های امسال قرار گرفت.

  • سقوط کابل و به قدرت رسیدن دوباره طالبان در افغانستان
طالبان در ١٥ اگست ٢٠٢١ کنترل کابل پایتخت افغانستان را به دست گرفتند.
طالبان در ١٥ اگست ٢٠٢١ کنترل کابل پایتخت افغانستان را به دست گرفتند.

در ١٥ اگست، چند روز پس از خروج نیروهای آمریکایی، طالبان کنترل پایتخت افغانستان را به دست گرفتند. هزاران افغان برای فرار از دست طالبان به فرودگاه کابل سرازیر شدند. صحنه های ناامید کننده که در آن والدین فرزندان خود را از عقب دیوار فرودگاه کابل به سربازان خارجی تحویل می دادند، جهان را به تکان داد.

در همین مورد: پس از خروج نیروهای امریکایی، ۱۱۰ تن با نخستین پرواز ملکی از افغانستان خارج شدند

تعدادی زیادی از مهاجران به ایران، پاکستان و تاجیکستان رفتند اما مرزهای این کشور ها به روی افغان ها پس از مدتی بسته شد. از سوی دیگر تعداد بیجاشده گان داخلی به شدت افزایش یافته و پس از به قدرت رسیدن طالبان مردم بیشتر به فقر و رکود افتصادی مبتلا شدند.

چندین کشور اتباع افغان را پذیرفته و اخراج آنها به افغانستان را به حالت تعلیق درآورده اند. از ماه اگست، نزدیک به ٣٠٠٠ افغان توسط فرانسه، بیش از ۴٠٠٠ تن توسط آلمان و حدود ٨٠٠٠ تن دیگر توسط انگلستان تخلیه شده اند.

تخلیه: حدود ۱۲۰ تن از افغان‌ها از جمله یک وزیر دولت پیشین، به یونان انتقال یافتند

هزاران شهروند افغان دیگر که هنوز در کشور گیر مانده اند، از انتقام‌جویی طالبان می‌ترسند و به دنبال رسیدن به اروپا از هر طریق ممکن هستند.

در همین مورد: توافق کشورهای عضو اتحادیه اروپا روی پذیرش ۴۰ هزار افغان

یلوا یوهانسون کمیسر اتحادیه اروپا روز پنجشنبه نهم دسامبر اعلام کرد ١٥ کشور اتحادیه اروپا متعهد شده اند که در مجموع ۴٠٠٠٠ افغان را بپذیرند. آلمان میزبان بزرگترین گروه پناهجویان با ٢٥٠٠٠ نفر خواهد بود. از سوی دیگر فرانسه قول داده است که از ٢٥٠٠ افغان پذیرایی کند.

  • مهاجران در مرز میان پولند و بلاروس به دام افتاده اند
مهاجران در مرز میان بلاروس و پولند، ١٥ نوامبر ٢٠٢١. عکس: رویترز
مهاجران در مرز میان بلاروس و پولند، ١٥ نوامبر ٢٠٢١. عکس: رویترز

از تابستان امسال، هزاران مهاجر عمدتاً از خاورمیانه، تلاش می کنند تا از بلاروس وارد مرز شرقی اتحادیه اروپا پولند، لیتوانیا و لتونی شوند.

به گزارش رسانه های محلی، از تابستان امسال ١۴ مهاجر بین پولند و بلاروس جان خود را از دست داده اند. مقامات بلاروس گفتند در سمت لیتوانیا، یک کشته شناسایی شده است.

اروپا مینسک را متهم می کند که با فرستادن مهاجران به مرزهای اروپا و صدور ویزا با وعده عبور آسان، این بحران را به وجود آورده است. سیاستی که در تلافی تحریم های اتحادیه اروپا علیه سرکوب جنبش در مخالفت با رژیم دیکتاتور لوکاشنکو در سال ٢٠٢٠ شد.

مرز با بلاروس: محکمه حقوق بشر برای کمک به پناهجویان ده ها بار وارد عمل شد

بر اساس آخرین آمار کمیسیون اروپا در ماه دسامبر، امسال کم از کم ٨٠٠٠ مهاجر از طریق بلاروس وارد اتحادیه اروپا شده اند. در حدود ۴٢٨٥ مهاجر در لیتوانیا، ٣٢٥٥ مهاجر در پولند و ۴٢٦ مهاجر در لتونی به سر می برند.

صدها مهاجرهفته ها در مرز پولند و بلاروس به امید رسیدن به خاک اروپا منتظر هستند.

در همین مورد: سیاستمدار پولندی: «ما گوانتاناموی دیگری را در جنگل های کشور ما نمی خواهیم»

از سوی دیگر، پولند و لیتوانیا به ساخت دیوار در مناطق خود در مرز با بلاروس را شروع کرده‌ اند. بوداپست در سواحل کشور ١٥٠٠ سرباز را در مرز مشترک با کشور بلاورس مستقر کرده است.

  • سال مرگبار در کانال مانش
مراسم یادبود از ٢٧ قربانی کانال مانش در شهر کاله. عکس: مهاجرنیوز/دانا آلبرز
مراسم یادبود از ٢٧ قربانی کانال مانش در شهر کاله. عکس: مهاجرنیوز/دانا آلبرز

از پایان سال ٢٠١٨، عبور مهاجران از کانال مانش با وجود تهدید ها، دمای آب و هوای دریا و تدابیر جلوگیری از سوی انگلستان افزایش یافته است. در سال ٢٠٢١ مجدداً این رقم نسبت به سال های گذشته افزایش قابل توجهی داشته است.

در ٢۴ نوامبر، کشته شدن ٢٧ مهاجر در اثر غرق شدن قایق آنها در کانال مانش، موج شوک اروپایی را به همراه داشت. این حادثه تنش بین پاریس و لندن بر سر موضوع مهاجرت را افزایش داد. در میان این قربانیان چهار مهاجر افغان نیز حضور داشت.

کانال مانش: مراسم دعا برای چهار مهاجر افغان و شناسایی آخرین جسد

در مجموع ٣٠ مهاجر از آغاز سال جاری در کانال مانش جان باختند و چهار تن دیگر مفقود شدند. در حالیکه در سال ٢٠٢٠، شش مهاجر در کانال مانش جان خود را از دست دادند و سه تن دیگر مفقود شدند.

بر اساس ارقام پرفکتور مانش و دریای شمال فرانسه، از ابتدای سال، بیش از ٣۴٠٠٠ مهاجر تلاش کردند تا از طریق کانال مانش خود را به انگلستان برسانند. ٨٢٠٠ مهاجر توسط نیروهای دریایی فرانسه بازگردانده شدند.

از سوی دیگرعبور مهاجران به انگلستان توسط کامیون ها که به گونه خطرناک پنهان می شوند تا از کنترل های سخت در امان باشند، نیز در این سال افزایش یافته است.

  • ایجاد اردوگاه های بسته برای مهاجران در یونان
اردوگاه مهاجران با دیوار های بسته در جزیره ساموس یونان. عکس: رویترز
اردوگاه مهاجران با دیوار های بسته در جزیره ساموس یونان. عکس: رویترز

مقامات یونان شروع به ساخت دیوار بر اطراف اردوگاه های مهاجران در این کشور کردند. اولین اردوگاه بسته مهاجران در جولای گذشته در آتن راه اندازی شد. یک اردوگاه بسته مهاجران در سپتامبر گذشته در ساموس افتتاح شد. پس از آن، دو اردوگاه بسته دیگر در جزایر کوس و لیروس افتتاح شد.

دولت یونان همچنان قصد دارد دو اردوگاه بسته را در جزایر لسبوس و خیوس اعمار کند. اتحادیه اروپا برای تکمیل این پروژه ۲۷۶ میلیون یورو در اختیار یونان قرار داده است.

در عین حال، سازمان ها نسبت به تأثیر اردوگاه های بسته بر وضعیت روحی و جسمی مهاجران هشدار می دهند و می گویند که آنها مانند زندان در آن زندگی کرده و از شهرها دور هستند.

  • ساخت دیوار در مرز با ایران از سوی ترکیه
ساخت دیوار مرزی بین ترکیه و ایران. عکس: پکچرالیانس
ساخت دیوار مرزی بین ترکیه و ایران. عکس: پکچرالیانس

با تشدید جنگ در افغانستان در سال ٢٠٢١، ترکیه تدابیر امنیتی را برای جلوگیری از موج مهاجران جدید افغان که از مرز به ایران عبور می کنند، افزایش داده است. مقامات ترکیه گفتند دیوار مرزی را با اندازه ۲۹۵ کیلومتر اعمار می کنند.

مقامات ترکیه گفتند که آنها در دو سال گذشته مشغول ساخت دیوار بوده و قصد دارند از سیم خاردار نیز استفاده کنند و همچنان برج های هوشمند مجهز به رادار را ساخته اند.

در همین مورد: مهاجران افغان؛ تلاش ترکیه برای اتمام سریع دیوار مرزی با ایران

به گفته این منبع، وزارت کشور ترکیه «تیم های عملیات ویژه» و «نیروهای مسلح» را به مرز با ایران اعزام کرده است.

  • ورود ناگهانی ١٠٠٠٠ مهاجر درجزیره اسپانیا در جریان ۴٨ ساعت
هزاران مهاجر از مراکش به سئوتا ساحل اسپانیایی رسیدند، می ٢٠٢١. عکس: رویترز
هزاران مهاجر از مراکش به سئوتا ساحل اسپانیایی رسیدند، می ٢٠٢١. عکس: رویترز

در اواسط ماه می، حدود ١٠٠٠٠ مهاجر از مراکش به منطقه تحت نفوذ اسپانیا به سئوتا رسیدند. مادرید با اعزام سربازان به مرز خود با مراکش و با اخراج هزاران مهاجری که از روی حصارهای سیم خاردار پریده بودند، از ورود مهاجران جلوگیری کرد. این مهاجران از سواحل مراکش به سواحل نزدیک سئوتا شنا کرده بودند. تعدادی از آنها با استفاده از نیروهای نظامی بیرون رانده شدند.

در جریان این بحران، چندین عکس در شبکه های اجتماعی دست به دست شده است، مانند عکس نجات دهنده اسپانیایی که در حال بلند کردن یک نوزاد از آب است. تصویر داوطلب صلیب سرخ که یک مهاجر در حالی که اشک می ریزد، او را در آغوش گرفته است. تصویر دیگری در ساحل سئوتا با بطری های پلاستیکی که به عنوان شناور استفاده می شدند.

  • اقیانوس اطلس و مدیترانه، گورستان دریایی مهاجران
از آغاز سال میلادی جاری، حداقل ١٥٠٠ مهاجر در مدیترانه مرکزی جان خود را از دست دادند. عکس: اس او اس مدیترانه
از آغاز سال میلادی جاری، حداقل ١٥٠٠ مهاجر در مدیترانه مرکزی جان خود را از دست دادند. عکس: اس او اس مدیترانه

در سال ٢٠٢١ تعداد مرگ و میردر دریای مدیترانه و اقیانوس اطلس همچنان افزایش یافته است.

از جنوری، حداقل ١٠٥٨ نفر در مدیترانه مرکزی در تلاش برای رسیدن به سواحل اروپا جان خود را از دست داده اند که این رقم در سال گذشته ٩٩٩ تن می رسید. نظر به آمارسازمان بین المللی مهاجرت، از سال ٢٠١۴ نزدیک به ١٩٠٠٠ مهاجر در این منطقه دریایی جان خود را از دست داده اند.

به گفته این منبع، دراقیانوس اطلس در سال جاری ٩٣٧ کشته درهنگام تلاش برای رسیدن به مجمع الجزایر قناری اسپانیا ثبت گردید. سال گذشته ٨٧۴ نفر در اقیانوس اطلس جان باختند.

 

در همین زمینه