قابق های پناهجویان همواره در آب های بحیره آژه به دلایل مختلف واژگون می شوند (عکس آرشیف)
قابق های پناهجویان همواره در آب های بحیره آژه به دلایل مختلف واژگون می شوند (عکس آرشیف)

در بحیره آژه، حداقل سه مرد بر اثر غرق شدن یک قایق پناهجویان در نزدیکی جزیره یونانی فولگاندروس جان های شانرا از دست داده اند. گارد ساحلی یونان روز چهارشنبه گفت که احتمالا ده ها نفر مفقود اند. ۱۲ نفر از جمله شماری از کودکان نجات یافتند.

گارد ساحلی یونان گفته است که تنها دو نفر از نجات یافتگان واسکت یا جلیقه نجات پوشیده بودند. به گزارش شبکه تلویزیونی  یونانی (ای آر تی)، قایق با مهاجران احتمالا از ترکیه به  طرف ایتالیا در حرکت بوده است. گارد ساحلی گفته است که قایق دچار نقص ماشین شده و سپس غرق شده است.

در مورد تعداد مفقودین اطلاعات متفاوتی وجود دارد. یکی از نمایندگان گارد ساحلی به خبرگزاری فرانسه گفت که برخی ازنجات یافتگان از ۳۲ و برخی دیگر از ۵۰ سرنشین در قایق صحبت کرده اند.

چهار کشتی گارد ساحلی، سه هلیکوپتر، یک هواپیمای ترانسپورتی و در مجموع یازده کشتی در این عملیات نجات شرکت کردند. کشتی ای که مهاجران با آن سفر می کردند عصر سه شنبه در جنوب مجمع الجزایر "Cyclades " یونان در مضیقه قرار گرفته بود.

در میان نجات یافتگان هفت عراقی، سه سوریایی و دو مصری بودند. یونان توقفگاه مهمی است، به ویژه برای سوریایی هایی که در سال ۲۰۱۵ به دلیل جنگ از کشور شان فرار کرده و به اروپا پناه می آورند.

به دلیل فقر و وضعیت سیاسی در افغانستان، اکنون ممکن است یک موج جدید پناهجویان آغاز گردد.

در سال ۲۰۲۱، ۸۵۰۰ پناهجو به یونان آمدند. بر اساس گزارش سازمان ملل متحد، در حال حاضر حدود ۹۶ هزار پناهجو در یونان بسر می برند.

 

در همین زمینه