به گفته سازمان ها، با وجود سردی شدید، تخلیه اردوگاه ها در کاله بدون پیشنهاد پناهگاه ادامه دارد. عکس: 
 سازمان اتوپیا٥٦
به گفته سازمان ها، با وجود سردی شدید، تخلیه اردوگاه ها در کاله بدون پیشنهاد پناهگاه ادامه دارد. عکس: سازمان اتوپیا٥٦

در روزهای اخیر دمای منفی شبانه در شهر کاله در شمال فرانسه، باعث شده است تا مهاجران با سردی شدید مواجه شوند. با این حال پرفکتور کاله هنوز طرح پناهگاه اضطراری برای این مهاجران بی سرپناه را فعال نکرده است. در همین حال سازمان ها از تخلیه اردوگاه ها بدون پیشنهاد پناهگاه از سوی دولت اظهار تاسف می کند.

در روزهای اخیرسرمای شدید شهر کاله را فراگرفته است. نظر به درجه آب و هوا، در شهر کاله در جریان روز دما در حدود صفر درجه سانتیگراد رسیده و در جریان شب به منفی چهار درجه سانتیگراد می رسد. با این حال بین ١٠٠٠ تا ١٥٠٠ مهاجر در اردوگاه ها تحت شرایط اینگونه آب و هوای سرد زندگی می کنند.

مارگریت کومبز یکی از اعضای سازمان اتوپیا٥٦ گفت: «در حال حاضر این وضعیت برای آنها غیرقابل زندگی است.»

با این حال، مقامات طرح سرپناه موقت را که برای شرایط دمای سرد در منطقه برنامه ریزی شده، تا هنوز فعال نکرده اند. این طرح که از سال ٢٠١٧ راه اندازی شده است، امکان باز کردن فوری سرپناه ها را در مناطق سرد فراهم می کند.

به گزارش رسانه "له ووا دو نور" پرفکتور کاله تصمیم خود را با "کاهش دما در روز پنجشنبه" توجیه می کند. نظر به پیش بینی هوا، دما حرارت در شبانه روز پنجشنبه تا جمعه به ٩ درجه سانتیگراد افزایش می یابد.

پرفکتور "پیشنهاد پناهگاه اضطراری را عملی کرد"

از سوی دیگر، پرفکتور کاله در ساعت ١:٣٠ پس از ظهر پنجشنبه با ارسال نمودن اتوبوس برای انتقال مهاجران به مراکز پذیرایی "پیشنهاد پناهگاه‌ اضطراری را عملی کرد" تا مهاجران را به مراکز اقامت و در خارج از شهر کاله هدایت کنند.

اما برای سازمان ها، این راه حل نیست. مهاجران نمی خواهند به این مراکز که از شهر دور هستند و با وضعیت اداری آنها همخوانی ندارد، بروند. عضو سازمان اتوپیا٥٦ گفت: «آنها به سادگی مشکل سیستم موجود را دو برابر کردند.»

پییر روروک از سازمان اوبرژ دی میگران گفت: «این مهاجران به مرکز پذیرش و پناهندگی برده نمی شوند. بسیاری از آنها دوبلین هستند و یا در مرحله ابتدایی پناهندگی قرار دارند.

مارگریت کومبز از سازمان اتوپیا٥٦ می افزاید: «مردم می خواهند در ساحل بمانند، آنها برای رفتن به انگلستان آماده هستند، نه اینکه در نهایت ده ها کیلومتر از ساحل فاصله بگیرند.» این فعال حقوق مهاجران ادامه می دهد: «وقتی یک وضعیت اضطراری بشردوستانه وجود دارد، آنها باید در جایی که هستند، یعنی در کاله اسکان داده شوند.»

همچنان برای خردسالان بدون همراه که حدود یک چهارم مهاجران را در اردوگاه ها تشکیل می دهند، هیچ برنامه برای آنها نیست. تنها یک مرکز واحد با ٣٥ مکان برای این جمعیت، نه چندان دور از کاله در نظر گرفته شده است.

تخلیه اردوگاه ها با وجود هوای سرد همچنان ادامه دارد

سازمان ها می گویند که مکانیسم ترانسپورت در تعطیلات آخر هفته و عصر ها کار نمی کند. مارگریت می گوید: «در واقع، اگر یک مهاجر روز شنبه یا یکشنبه بخواهد به شهر کاله برود باید برای اتوبوس تا صبح دوشنبه صبر کند. از سوی دیگر، تخلیه اردوگاه ها در روزهای آخر هفته ادامه دارد.»

با وجود سرما، اردوگاه‌ها در روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه بدون سرپناه برچیده شدند. هرچند دیدیی لیچی رئیس اداره مهاجرت و ادغام فرانسه برای سرپناه مهاجران وعده داده بود. پییر روروک گفت: «او به خاطر میانجیگری در کاله در زمان اعتصاب غذایی دو فعال و یک کشیش در ماه اکتبر، اطمینان داد که هر تخلیه با پیشنهاد محل سکونت همراه خواهد بود. اما این فقط یک روز طول کشید.»

به گفته سازمان ها، مهاجران در کاله آنقدر از هوای سرد هرنج می برند که برخی وانمود می کنند که مریض هستند تا از مهلت کمی درشفاخانه شهر بهره مند شوند.

پرفکتور کاله به پرسش های مهاجرنیوز پاسخ نداده است.

 

در همین زمینه