در حال حاضر بین ١٠٠٠ تا ١٥٠٠ مهاجر در  اردوگاه ها در شهر کاله، شمال فرانسه زندگی می کنند. عکس: رویترز
در حال حاضر بین ١٠٠٠ تا ١٥٠٠ مهاجر در اردوگاه ها در شهر کاله، شمال فرانسه زندگی می کنند. عکس: رویترز

به گفته دیدیی لیچی رئیس اداره مهاجرت و ادغام در فرانسه، تمام مهاجران، بدون در نظر گرفتن وضعیت اداری شان، می توانند از اسکان در مراکز پذیرش در شمال فرانسه بهره مند شوند. اما برخی از مهاجران به دلیل وضعیت غیرقانونی و نامنظم بودن وضعیت اداری شان از رفتن به مراکز پذیرش هراس دارند تا مبادا اخراج شوند و یا مورد پذیرش قرار نگیرند.

مهاجرنیوز: آیا در حین تخلیه اردوگاه مهاجران در کاله به آنها پناهگاه داده می شود؟

دیدیی لیچی: بلی، برای آنها سرپناه ها به گونه سیستماتیک داده می شود. مهاجران دو بار در روز، از طرف صبح و پس از ظهر، با اتوبوس ها به مراکز پذیرایی انتقال داده می شوند.

پیش از این، اتوبوس‌هایی در حین تخلیه برای هدایت مهاجران به محل اقامت وجود داشتند، اما سازمان ها برای به چالش کشیدن این رویه اقدامات قانونی را آغاز کرده‌اند.

کاله: با وجود سرمای شدید مهاجران در بی سرپناهی به سر می برند

از سوی دیگر، همه مهاجران در کاله سرپناه را نمی پذیرند. از هر سه نفر دو تن پیشنهاد رفتن به مراکز را رد می کنند.

مهاجرنیوز: سازمان ها می گویند که محل اقامت مهاجران دور شهر از کاله است، به همین دلیل آنها نمی خواهند به آنجا بروند.

دیدیی لیچی: اراده دولت این است که شهر کاله را در دستان قاچاقچیان رها نکند. این وظیفه دولت نیست که کار قاچاقچیان را تسهیل کند. بنابراین مقامات مراکز پذیرایی برای مهاجران را دور از ساحل فراهم می کنند.

همه مهاجران در کاله سرپناه را نمی پذیرند. از هر سه نفر دو تن پیشنهاد رفتن به مراکز را رد می کنند.

مهاجرنیوز: انجمن ها همچنین توضیح می دهند که بسیاری از مهاجران در کاله دوبلین هستند، افرادی که درخواست پناهندگی آنها به فرانسه بستگی ندارد. آنها از ترس اینکه دوباره در خیابان قرار بگیرند از رفتن به مراکز پذایرایی خودداری می کنند.

دیدیی لیچی: درست است که در کاله، مهاجران حتی از ثبت نام خودداری می کنند زیرا آنها دوبلین هستند که درخواست پناهندگی آنها به نخستین کشور ورود به اروپا بستگی دارد. وقتی سازمان ها می گویند که این مهاجران در خیابان رها می شوند. من می خواهم بگویم که این مسئله کاملا نادرست است.

افرادی که دوبلین هستند، یعنی درخواست پناهندگی آنها به اولین کشور ورود به اروپا بستگی دارد، از اخراج به کشوری که رسیدگی به پرونده آنها را بر عهده دارد می ترسند. برای جلوگیری از شناسایی، عموماً از رفتن به مراکزی که در آن کارمندان اداری وجود دارند خودداری می کنند.

کاله و گراندسنت: با وجود غرق شدن، مهاجران به سفر دریایی برای رسیدن به انگلستان ادامه می دهند

در قدم نخست، مراحل حذف دوبلین ماه ها طول می کشد، نه هفته ها. در فرانسه ٣٠ درصد از افرادی که به عنوان پناهجو ثبت نام می کنند، دوبلین هستند. آنها در سیستم پذیرش ملی (DNA) ادغام می شوند. ما از میزبانی دوبلین ها امتناع نمی کنیم. هزاران مورد از آنها در مراکز در سراسر کشور هستند.

در ایل دو فرانس، از هر دو پناهجو، یک نفر دوبلین است. آنها در مناطق دیگر فرستاده شدند، ما آنها را بیرون نمی گذاریم.

ما از میزبانی دوبلین امتناع نمی کنیم: هزاران مورد از آنها در مراکز سراسر کشور وجود دارد

به همین دلیل است که من بر این واقعیت اصرار دارم که مهاجران در کاله باید در مراکز پذیرش ثبت نام کنند. اگر دوبلین باشند و یا نه. دوبلین بودن مانع اقامت نمی شود.

علاوه بر این، افراد با وضعیت های اداری متفاوت نیز قبول نمی کنند که تحت مراقبت قرار گیرند. افرادی هستند که دوبلین نیستند و هیچ مدرکی هم ندارند. آنها می‌توانند در فرانسه درخواست پناهندگی بدهند، اما نمی‌ خواهند.

مهاجرنیوز: پس به گفته شما چرا مهاجران در کاله نمی خواهند به این مراکز دسترسی داشته باشند؟

دیدیی لیچی: آنها نمی خواهند کاله را ترک کنند. زیرا می خواهند به انگلستان بروند.

آنها فکر می کنند در انگلستان بهتر زندگی خواهند کرد. با این حال، بسیاری از آنها توسط جوامع خود شان برای بازپرداخت بخشی از سفر مورد سوء استفاده قرار می گیرند. رفتن به انگلستان به معنای پرداخت هنگفت به کسانی که از آنها سو استفاده می کنند.

باید به مهاجران یادآوری کرد که فرانسه کشوری است که آنها را محافظت می کند و بهتر است آنها در اینجا بمانند.

این موضوع به ویژه در مورد مهاجران افغان صدق می کند. قبلاً آنها در شمال فرانسه زیاد بودند، اکنون در ساحل اوپال تعداد بسیار کمی را می بینید. اکثر اتباع افغانستان اکنون به دنبال اقامت در اینجا هستند نه رفتن به انگلستان.

مهاجرنیوز: در حال حاضر بین ١٠٠٠ تا ١٥٠٠ مهاجر در کاله زندگی می کنند. دولت برای کمک به آنها چه برنامه دارد؟

دیدیی لیچی: وضعیت در کاله ساده نیست اگرچه از قبل بهتر شده است. البته، حدود ١٥٠٠ نفر در شهر زندگی می کنند، اما تعداد مهاجران ده برابر کمتر از سال ٢٠١٦ است. قبلا در جنگل ١٠٠٠٠ مهاجر حضور داشت.

کاله: ایجاد مرکز موقت پذیرایی «برای جلوگیری از تجمع مهاجران»

کاله جایی است که شکل خاصی از ناهماهنگی در رسیدگی به درخواست های پناهندگی در آن متمرکز شده است. برخی از مهاجران در شمال فرانسه سال هاست که در اروپا سرگردان هستند زیرا در کشور دیگری طرد شده اند.

اما این مسائل مانع فعالیت دولت در منطقه نمی شود. مقامات با داشتن سازمان های اجتماعی دولتی در کاله برای مراقبت از مهاجران برنامه دارند و پول پرداخت می کنند. متقاضیان پناهندگی از برنامه های صحی مستفید می شوند. دولت برای آنها هم چنان وعده های غذایی، سیستم دوش و مراقبت های دیگر را تامین می کند.

تلاش مستمری از سوی مقامات وجود دارد که منابع مالی قابل توجهی را برای مهاجران سرمایه گذاری کرده اند.

 

در همین زمینه