شمار  زیادی از کودکان نیز در میان مهاجران در کمپ های یونان به سر می‌برند
شمار زیادی از کودکان نیز در میان مهاجران در کمپ های یونان به سر می‌برند

سازمان‌های امدادی در مورد وخامت اوضاع مهاجران در یونان هشدار می‌دهند، چون شمار زیادی از مهاجران در این کشور غذای کافی برای خوردن ندارند. در ماه اکتوبر مشکلاتی در پرداخت پول نقد برای مهاجران پیش آمد و در نتیجه هزاران مهاجر مدت دو ماه توانایی خرید مواد غذایی را نداشتند.

مانوس لوگوتیتیس، مسئول اقامتگاه‌های اولیه مهاجران در یونان اطمینان می‌دهد که این مشکلات به زودی و نهایتاً تا آغاز سال نو میلادی حل خواهند شد. او توضیح داده می گوید: «ما این هفته کارت‌های (دریافت پول) را در اقامتگاه‌های اولیه و مهاجرانی که در آپارتمان‌ها زندگی می‌کنند توزیع می‌نماییم و هفته آینده وقتی که ما کارت‌های نو دریافت کنیم، می‌توانیم آن‌ها را در دیگر کمپ‌های مهاجران در یونان توزیع کنیم.»

از دو ماه به این طرف هزاران مهاجر در یونان منتظر پرداخت پول‌های امدادی اند و به این ترتیب امکانی برای خریداری مواد غذایی نداشته اند.

برنامه توزیع پول نقد به مهاجران از سوی اتحادیه اروپا تمویل می‌شود تا آن‌ها بتوانند به صورت مستقلانه نیازمندی‌های روزمره شان را رفع کنند. 

از سال ۲۰۱۷ به بعد کمسیاریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان مسئول توزیع این پول به مهاجران بود. هر مهاجر یا هر خانواده مهاجر یک کارت بانکی دریافت کرده بودند و این پول امدادی ماهانه به حساب‌های شان پرداخت می‌شد.

اما کمسیاریای عالی سازمان ملل متحد برای پناهندگان در ماه اکتوبر این مسئولیت را به حکومت یونان واگذار کرد. از آن زمان به بعد پرداخت پول قطع شده است. قطع این پرداخت‌ها پیش از همه مهاجرانی را که به صورت خاص نیازمند حفاظت درجه بندی شده و در کمپ‌های بزرگ انتقال نیافته اند، با مشکل مواجه کرده است. طبق این برنامه، یک خانواده‌ چهار نفره قاعدتاً ماهانه ۴۲۰ یورو برای خریداری مواد غذایی و لباس به دست می‌آورد.

اردوگاه کاراتیپه در جزیره لیسبوس یونان دسمبر ۲۰۲۰
اردوگاه کاراتیپه در جزیره لیسبوس یونان دسمبر ۲۰۲۰

خانم ملینا اسپاتاری از سازمان امدادی سویسی «زمین انسان‌ها» (Terre des Hommes) در این باره توضیح داد: «حدود ۱۴ هزار نفر در آپارتمان‌هایی که حکومت در اختیار آن‌ها قرار داده است زندگی می‌کنند و از ماه سپتمبر به این سو به دلیل واگذار شدن برنامه پرداخت پول نقد به حکومت یونان، دیگر هیچ حمایتی به دست نیاورده اند. به نظر می‌رسد که حکومت یونان آماده نبوده است تا این پروژه پیچیده و دشوار را به پیش ببرد.»

اما حکومت یونان این انتقادها را رد می‌کند. مانوس لوگوتیتیس، مسئول دولت در امور اقامتگاه‌های مهاجران گفت که آن‌ها مدت شش ماه آمادگی گرفتند، اما نتوانستند با بانک‌ها در مورد شرایط، مثلاً در ارتباط به هزینه‌های بانکی، به توافق برسند.

در این ارتباط یک مشکل دیگر هم وجود دارد. متقاضیان رد شده پناهندگی حق دریافت کمک‌ها را ندارند و آن‌ها رسماً حتی اجازه ندارند که در کمپ‌های مهاجران زندگی کنند. بسیاری از آن‌ها نمی‌دانند که در کجا بمانند و تلاش می‌کنند که به نحوی شب و روز را سپری کنند.

خانم ملینا اسپاتاری می‌گوید که وضعیت برای مهاجرانی که درخواست پناهندگی شان قبول شده است نیز خوب نیست: «مهاجران قبول شده هیچ امکانی ندارند تا به تنهایی به امور رسیدگی کنند، زیرا هیچ تدابیری برای ادغام وجود ندارد. آنها با وجودی که اجازه باز کردن حساب بانکی را دارند، اما نمی‌توانند حساب بانکی باز کنند و شغل مورد نظر شان را پیدا کنند. اغلب آن‌ها فاقد اسناد درست و آدرس مشخص اند، زیرا نمی‌توانند خانه‌ای بیابند.»

از دید سازمان‌های امدادی، حتی اگر حکومت یونان تا ماه جنوری مشکل پرداخت پول را حل کند، بازهم هزاران مهاجر در یونان را خطر گرسنگی تهدید خواهد کرد.

 

در همین زمینه