کشتی نجان "سی واچ" در بحیره مدیترانه
کشتی نجان "سی واچ" در بحیره مدیترانه

سازمان غیردولتی آلمانی «دیده بان دریا» صدها مهاجر را در روزهای رخصتی عید کریسمس از وضعیت اضطراری در بحیره مدیترانه نجات داده است. گارد ساحلی یونان و تونس نیز از عملیات‌های موفقانه نجات مهاجران خبر داده اند.

حدود ۹۶ نفر توسط این سازمان امدادی آلمانی روز یکشنبه از یک قایق در حال غرق شدن در بحیره مدیترانه نجات داده شدند. سازمان «دیده بان دریا» گفت که این پنجمین ماموریت نجات آن ها در سه روز اخیر بوده است.

این سازمان امدادی در مجموع در روزهای شنبه و یک شنبه حدود ۴۴۶ نفر را از غرق شدن نجات داده و آن ها را به کشتی «دیده بان دریا ۳» انتقال داده است.

در میان افرادی که به روز یکشنبه نجات داده شدند، یک زن حامله نیز بوده است. جوان ترین کودکی که در این عملیات نجات داده شده است، ۱۴ روزه است.

ادامه غرق شدن مهاجران در مدیترانه

در حالی که سازمان «دیده بان دریا» موفق شده است که شمار زیاد مهاجران را از قایق های در حال غرق شدن نجات دهد، ده ها تن دیگر در روزهای اخیر در اثر واژگون شدن قایق های کهنه در بحیره مدیترانه غرق شده اند.

تنها در شب کریسمس گارد ساحلی یونان ۲۷ جسد را از یک کشتی واژگون شده در دریای اژه پیدا کرده و بیرون کشیده است. افزون بر آن ۲۸ جسد روز یک شنبه در ساحل لیبیا پیدا شده است.

یک قایق دیگر روز چهارشنبه گذشته در نزدیکی جزیره فوله گاندروس یونان غرق شد که در نتیجه آن دست کم سه نفر جان باختند و براساس گزارش های رسمی، ده ها تن دیگر از سرنشینان آن مفقودالاثر اند.

کشتی آلمانی سی واچ ۴ در سومین عملیات نجات خود در مدیترانه حدود یک صد مهاجر را از غرق شدن نجات داد. عکس از سی واچ  (عکس آرشیف)
کشتی آلمانی سی واچ ۴ در سومین عملیات نجات خود در مدیترانه حدود یک صد مهاجر را از غرق شدن نجات داد. عکس از سی واچ (عکس آرشیف)

کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل گزارش داده است که این فاجعه در نزدیکی جزیره فوله گاندروس، احتمالاً مرگبارترین مورد غرق شدن قایق پناهجویان در دریای اژه است.

براساس آمار سازمان ملل متحد، در سال ۲۰۲۱ تخمیناً ۱۶۰۰ مهاجر در تلاش عبور از بحیره مدیترانه جان باخته اند.

سازمان «دیده بان دریا» از سیاست مهاجرت اتحادیه اروپا انتقاد کرده است. به گفته این سازمان، هرچند برخی مهاجران توانسته اند از این مسیر پرخطر جان سالم به در ببرند، «هزارن تن دیگر در تلاش رسیدن به امنیت، زندگی شان را از دست داده اند.»

عملیات های نجات موفقانه دیگر

گارد ساحلی یونان و تونس نیز از عملیات نجات موفقانه در روزهای رخصتی کریسمس گزارش داده اند. روز جمعه ۹۲ مرد و نوجوان از یک قایق در حال غرق شدن در جنوب یونان نجات داده شدند. سه فرد مظنون به قاچاق انسان نخست تلاش کردند که پیاده فرار کنند، اما اندکی بعد دستگیر شدند.

گارد ساحلی تونس روز شنبه گزارش داد که ۴۸ مهاجر را که قصد رفتن به اروپا را داشتند، از ساحل لیبیا نجات داده اند.

ایتالیا هدف بسیاری مهاجرانی است که از ایتالیا با استفاده از قایق های فرسوده به اروپا می آیند. آن ها اغلباً از شمال افریقا به مقصد رسیدن به اتحادیه اروپا به راه می افتند. یونان مقصد مهاجرانی است که تلاش می کنند از سواحل ترکیه خود را به این کشور برسانند.

 

در همین زمینه