مهاجران در مرز شمال یونان. عکس از آرشیف: رویترز
مهاجران در مرز شمال یونان. عکس از آرشیف: رویترز

بر اساس گزارش کمیسیون اروپا، بین جولای تا سپتامبر سال جاری، ۱۵۵۵۰۰ مهاجر در کشورهای عضو اتحادیه اروپا درخواست پناهندگی داده اند که نسبت به سال گذشته ۴۸ درصد افزایش یافته است. در این میان مهاجران افغان بیشترین آمار پناهدگی را تشکیل می دهند.

پیش از این تعداد پناهجویان در کشورهای اروپایی به دلیل بسته شدن مرزها، محدودیت های سفر و تاخیر در روند پناهندگی به دلیل ویروس کرونا کاهش یافته بود، اما اکنون این تعداد دوباره افزایش یافته است.

مرکز آمار اتحادیه اروپا (یورواستات) در گزارش فصلی خود اعلام کرد که در ماه های جولای، اگوست و سپتامبر سال جاری میلادی ۱۵۵۵۰۰ تن نسبت به سه ماه قبل از مدت مشابه به کشورهای اروپایی درخواست پناهندگی داده اند که این آمار ۴۸ درصد افزایش را نشان می دهد.

بر اساس گزارش یورواستات، بیشترین تعداد درخواست پناهندگی در آلمان، فرانسه، اسپانیا، ایتالیا و اتریش ثبت شده است.

بر اساس گزارش یورواستات، مهاجران از ۱۳۷ کشور به کشورهای اروپایی درخواست پناهندگی داده اند و بیشترین تعداد درخواست پناهندگی از سوی افغان ها شده است. پس از افغان ها، سوری ها و عراقی ها در رتبه های دوم و سوم قرار دارند.

در سپتامبر ٢٠٢١، افغان ها محور اصلی پناهجویان را با ١٣٨٠٠ پرونده تشکیل می دادند. این تقریبا یک چهارم از اولین درخواست های پناهندگی در اروپا ثبت شده است. بنابراین تعداد آنها در مقایسه با ماه اوت ٦٣ درصد افزایش یافته است.

در مجموع در این سه ماه سال، ۲۸۷۹۰ مهاجر افغان، ۲۵۸۰۰ مهاجر سوری و۷۹۰۰ مهاجر از عراق به کشورهای اروپایی پناهنده شدند.

در اروپا بیشترین تعداد پناهجویان را افغان ها تشکیل می دهد که شمار آنها به ۲۸۷۹۰ تن می رسد. عکس: یوروستات
در اروپا بیشترین تعداد پناهجویان را افغان ها تشکیل می دهد که شمار آنها به ۲۸۷۹۰ تن می رسد. عکس: یوروستات


فرانسه، بلژیک، دانمارک، بلغارستان، پرتگال و فنلاند کشورهایی هستند که بیشترین تعداد پناهجویان افغان را دارند. آلمان نظر به کشور های دیگر، تعداد زیادی از مهاجران سوریایی را در بر دارد. افغان ها در این کشور، پس از سوری ها در بخش دوم پناهندگی هستند.

تعداد پناهجویان افغان در اروپا از زمانی که طالبان در ماه اگست کنترل کابل را به دست گرفتند، افزایش یافت. تعداد زیادی از افغان ها به صورت قانونی و یا غیرقانونی به اروپا و سایر نقاط جهان مهاجر شدند.

اتحادیه اروپا اخیرا اعلام کرده است که به افغان هایی که جانشان در کشورشان در خطر است پناهندگی می دهد.

 

در همین زمینه