مهاجران افغان در مرز با ایران. عکس از آرشیف: پکچرالیانس
مهاجران افغان در مرز با ایران. عکس از آرشیف: پکچرالیانس

با وجود آمدن به نوع جدید ویروس کرونا، ایران بار دیگر مرزهای خود با را افغانستان بست. در این میان هزاران افغان در بندر اسلام قلعه سرگردان هستند.

وزارت امور خارجه و صحت ایران اخیراً دستور دادند تا مرز اسلام قلعه با افغانستان به مدت ۱۵ روز برای جلوگیری از نوع جدید ویروس کرونا به نام "امیکرون" بسته شود. بر اساس این اعلام هیچ شهروند افغان اجازه عبور از مرز را نخواهند داشت.

کنسولگری ایران در ولایت هرات در غرب افغانستان نیز اعلام کرد که به دلیل شیوع نوع جدید ویروس کرونا، خدمات توزیع ویزای توریستی از روز شنبه ۲۵ دسامبر به مدت ۱۵ روز متوقف می شود. کنسولگری از اجازه خروج افرادی که قبلاً به نوبت منتظر بوده اند، نیز خودداری کرده است.

به گفته کنسولگری ایران در هرات، افرادی که ویزای توریستی دریافت کرده اند می توانند پس از ۱۵ روز تاخیر به ایران سفر کنند.

مقامات افغان از منطقه گفتند که اکنون فقط تاجران، بیماران و دانشجویان اجازه ورود به ایران را از طریق مرز اسلام قلعه دارند.

به دلیل بسته شدن مرز، هزاران افغان از جمله زنان و کودکان با ویزای ایران از چهار روز گذشته در منطقه سرگردان بوده و قادر به ورود به خاک ایران نیستند.

ویدیوهای منتشر شده در شبکه های اجتماعی نشان می دهد که هزاران افغان شب را در بندر اسلام قلعه در سرما می گذرانند. آنها از رفتار نادرست مسئولان شکایت دارند.

همچنان تعدادی از مسافران این منطقه روز دوشنبه به طلوع نیوز گفتند:« سه روز است که در این هوای سرد شب را در مرز سپری کردیم.»

جمعه گل یکی از باشندگان ولایت هرات می گوید: «در این هوای سرد حتی غذا هم وجود ندارد، ما به مرز می رویم اما ایران می گوید مرز بسته است. پنج هزار افغانی خرج کردم و چهار روز است که در این هوای سرد در بی پناهی به سر می برم.»

از زمان تسلط طالبان بر افغانستان، هزاران افغان به صورت قانونی و غیرقانونی به ایران، پاکستان و سایر نقاط جهان مهاجر شده اند. سازمان ملل متحد هفته گذشته اعلام کرد که از ابتدای سال جاری تاکنون ۵۰۰ شهروند افغان وارد ایران شده اند.

قابل یادآوری است که در حال حاضر بیش از سه میلیون مهاجر افغان بدون سند و مدرک در ایران زندگی می کنند.


 

در همین زمینه