جنگجویان طالبان با تفنگ در حال تماشای تظاهرات زنان در کابل (۱۶ دسمبر ۲۰۲۱)
جنگجویان طالبان با تفنگ در حال تماشای تظاهرات زنان در کابل (۱۶ دسمبر ۲۰۲۱)

ده‌ها زن در کابل و پنجشیر با راه‌اندازی تظاهرات با شعارهایی از جمله "نان، کار، آزادی" خواستار مشارکت زنان در تمام عرصه‌های اجتماعی، اقتصادی و سیاسی شدند.

‌‌گروهی از زنان افغان امروز در کابل تجمع اعتراضی را برگزار کردند. این تظاهرات در پی فراخوانی در شبکه‌های اجتماعی در رابطه با اعتراض به وضعیت بد اقتصادی و وضعیت نامعلوم زنان برگزار شد.

این زنان با شعارهایی مانند "نان، کار، آزادی، تحصیل، مشارکت سیاسی" نسبت به وضعیت کنونی آنها اعتراض کردند و خواستار مشارکت همه‌جانبه در تمام عرصه‌های اجتماعی، اقتصادی و سیاسی شدند.

در ویدیوهایی که از معترضان زن در کابل منتشر شده، دیده می‌شود که آن‌ها در کنار پلاکاردها، عکس‌های خانواده‌هایی را هم حمل می‌کنند که گفته شده مجبور شده‌اند به دلیل فقر فرزندان خود را بفروشند.

شعار زنان افغان: ما صدای گرسنه مردم هستیم.

در همین حال گروهی از زنان در ولایت پنجشیر نیز اعتراض کردند. این زنان فعال در یک گردهمایی اعتراضی در ولایت پنجشیر خواستار متوقف شدن خشونت علیه زنان شدند. این زنان مقاومت در پنجشیر در اعتراضات خود نیز خواهان آزادی، تحصیل و کار هستند.

از زمان تسلط طالبان بر افغانستان در ۱۵ اگوست، زنان در شهرهای مختلف با گردهمایی، تجمع و راه‌پیمایی خواهان اعاده حقوق اساسی خود مانند، آموزش، تحصیل و اشتغال بوده‌اند.

مقامات طالبان اما در هفته‌های گذشته برگزاری تظاهرات را غیرقانونی اعلام کردند و گفتند زنان اجازه تظاهرات ندارند.

در همین حال، تظاهرات زنان ادامه یافته و در موارد زیادی با فیر های هوایی برخوردهای خشونت‌آمیز طالبان روبه‌رو شده است.

طالبان همواره گفته‌اند که به حقوق زنان " درچارچوب شریعت اسلامی" باور دارند.

اما تمام اعضای دولت طالبان مردان هستند و اکثر زنان تاکنون اجازه بازگشت به کار خود را نیافته‌اند. همچنین بیشتر مدارس دخترانه در این کشور بسته است. طالبان گفته‌اند که برای بازگشت کارمندان زن در ادارات دولتی "شرایط" آن باید مهیا باشد.

 

در همین زمینه