اردوگاه کاراتیپه در جزیره لیسبوس یونان دسمبر ۲۰۲۰
اردوگاه کاراتیپه در جزیره لیسبوس یونان دسمبر ۲۰۲۰

تعداد مهاجران در اردوگاه‌های اولیه در جزایر یونان کاهش یافته است. اداره مهاجرت یونان رقم مهاجران و پناهجویانی را که در کمپ‌های جزایر لیسبوس، خیوس، ساموس و کاس به سر می‌برند، حدود۳۵۰۰ نفر اعلام کرده است.

تعداد مهاجران و پناهجویانی که در جزایر شرق اژه به سر می برند در آستانه سال جدید میلادی باز هم کاهش یافته است. به تازگی اداره مهاجرت یونان اعلام کرده است که ۳۵۰۳ مهاجر در اردوگاه‌های جزایر لیسبوس، خیوس، ساموس، لاروس و کاس زندگی می کنند. در ماه دسمبر سال ۲۰۲۰ میلادی این رقم حدود ۱۷ هزار نفر بود که از این جمله ۷۱۰۰ نفر در جزیره لیسبوس به سر می بردند.

حکومت یونان از آن زمان به بعد اکثر مهاجران به شمول کودکان، افراد بیمار و خانواده ها را از این جزیره ها بیرون کشیده و به شهرها و مناطق انتقال داده است.

در جریان سال روان میلادی بعد از انتقادهای بین المللی پیرامون شرایط زندگی مهاجران در جزایر ساموس، لیروس و کاس، کمپ‌های جدید افتتاح شد.

اردوگاه جدید پناهجویان در جزیره ساموس یونان (سپتمبر ۲۰۲۱)
اردوگاه جدید پناهجویان در جزیره ساموس یونان (سپتمبر ۲۰۲۱)

در اوایل ماه دسمبر مقامات یونان در جزیره کاس و جزیره همجوار آن لیروس دو کمپ «بسته» پناهجویان را افتتاح کردند. اردوگاه های جدید برای پناهجویان از جمله با حصارهای سیم خاردار و دوربین های نظارتی مجهز شده است. اما برخلاف کمپ های قبلی، این تاسیسات جدید از امکانات و تجهیزات بهتری مانند آب، تشناب و تدابیر محافظتی برخوردارند.

سازمان های غیر دولتی و امداد رسان از کمپ های جدید انتقاد کرده اند زیرا آنها از نظر موقعیت بسیار دور افتاده اند و رفت و آمد ساکنان آن نیز محدود شده است.

در جزیره لیسبوس فقط ۱۸۶۳ مهاجر در اردوگاه موقتی کاراتپه زندگی می کنند. این اردوگاه بعد از آتش سوزی ویرانگر در کمپ موریا در ماه سپتمبر سال ۲۰۲۰ میلادی ایجاد شد. ایجاد یک کمپ جدید با کمک اتحادیه اروپا در این جزیره به دلیل مقاومت مردم بی نتیجه ماند.

پناهجویان افغان در پارک ویکتوریا در شهر آتن یونان
پناهجویان افغان در پارک ویکتوریا در شهر آتن یونان

پناهجویان و سازمان های امدادی از کمپ های جدید نیز انتقاد می کنند، هرچند گفته می شود این کمپ ها با استندردهای بین المللی مطابقت دارند. به گفته آنها، در جزیره ساموس یونان، جایی که تنها حدود ۴۰۰ مهاجر در یک تاسیسات تازه ساخته شده زندگی می کنند، مردم در این اردوگاه محبوس اند، چرا که آنها فقط در اوقات مشخصی اجازه خروج دارند.

اتحادیه سازمان های امدادی موسوم به «اروپا باید اقدام کند»، «Europe Must Act» بعد از گفتگو با مهاجران در ماه دسمبر اعلام کرد که این ساختمان ها مانند زندان اند.

 بنا بر آماری که خبرگزاری فرانسه به نقل از سازمان ملل متحد در روزهای نخست ماه دسمبر گزارش داده است، در مجموع حدود ۹۶ هزار پناهجو و مهاجر در یونان به سر می برند.

(dpa,AFP) pa/af

برگرفته از رسانه همکار ما (دویچه وله)

 

در همین زمینه