گروهی از مهاجران یا آوارگان در مرز پولند با بلاروس در برابر گاردهای مرزی قرار دارند./عکس: picture-alliance/dpa/TASS
گروهی از مهاجران یا آوارگان در مرز پولند با بلاروس در برابر گاردهای مرزی قرار دارند./عکس: picture-alliance/dpa/TASS

با آنکه هجوم پناهجویان در از بلاروس به پولند در هفته های اخیر کاهش چشمگیر داشته اما هنوز هم صدها مهاجر در منطقه مرزی این کشور گیرمانده اند و آنان امیدوارند که وارد پولند شوند.

دفتر صلیب سرخ در بلاروس به خبرگزاری آلمان (دی پی ای) گفت، حدود ۶۰۰ تن هنوز در یک سرپناه اضطراری زندگی می‌کنند که در انبار کالای یک مرکز لوجیستیک در بروزگی ایجاد شده است.

بسیاری از این مردان، زنان و کودکان امیدوارند که به آلمان برسند. خبرگزاری آلمان همچنان افزوده است، یک مرد از عراق که مدت زیادی را در مرز گذرانده بود، بالاخره به خانواده اش ملحق شد.

چند ماه است که هزاران تن از مناطق جنگ زده در مرز بین بلاروس و چند کشور عضو اتحادیه اروپا گیرمانده و امیدوارند که بتوانند به قلمرو اتحادیه اروپا وارد شوند. بسیاری فکر می‌کنند که مینسک در تلافی تحریم های اتحادیه اروپا این بحران را ایجاد کرده است.

تحریم های متقابل کشور بلاروس در واکنش به تحریم های اتحادیه اروپا، ایالات متحده امریکا و کشورهای دیگر روز شنبه اجرایی شدند.

بر این اساس واردات بسیاری از اجناس غربی سر از تاریخ اول جنوری ممنوع اعلام شد. گوشت و محصولات لبنی از جمله اقلامی اند که واردات آن از این به بعد منع می‌باشد.

مینسک اعلام کرد که این اقدام را در واکنش به «سیاست تبعیض آمیز و اقدامات غیردوستانه ی انجام می‌دهد که در مقابل کشور ما انجام شده است.»

این تحریم در درجه اول تولیدکنندگان غذا را در اتحادیه اروپا هدف قرار می‌دهد که شاید منبع درآمدشان را از دست بدهند. 

 

 

در همین زمینه