عکس از آرشیف/ کانادا در نظر دارد که شماری از قاضیان افغان را از یونان بپذیرد
عکس از آرشیف/ کانادا در نظر دارد که شماری از قاضیان افغان را از یونان بپذیرد

کانادا اعلام کرده است که به قاضیان زن افغانستان وخانواده های شان که از زمان برنامه تخلیه از کابل بیرون شده اند و در یونان به سر می‌برند، پناه می‌دهد. وزارت مهاجرین کانادا اضافه کرده است که افزون قاضیان زن، یک رقم نامعلومی از همجنس گرایان، ترانس جندر ها و دگر باشان را نیز می‌پذیرند.

وزارت امور مهاجرین کانادا روز جمعه خبر داد که کانادا علاوه بر قاضیان زن با خانواده های شان در حدود ۲۳۰ تن از افغانان دیگر را پناه می دهد.

یک سخنگوی وزارت مهاجرین کانادا اضافه کرده است که در میان آنان یک رقم نامعلومی از همجنس گرایان، ترانس جندر ها و دگر باشان نیز شامل اند.

وزارت مهاجرین کانادا تاکید ورزیده است که انتظار می رود این افراد در جریان سال روان میلادی به کانادا انتقال یابند، اما تاریخ دقیقی از انتقال این افراد روشن نشده است.

مرتبط: آلمان حدود ۶۰۰۰ ویزا به کارمندان محلی افغان صادر کرده است

کانادا تعهد کرده بود که ۴۰ هزار افغان را پناه خواهد داد و این اقدام را در زمان معین آن عملی خواهد کرد، اما تاکنون جدول زمانی مشخصی در این باره تعیین نشده است.

بربنیاد آمار حکومت کانادا پس از خروج نیروهای خارجی و تسلط طالبان در افغانستان این کشور به بیش از شش هزار افغان پناه داده است.

در این میان ۳۹۱۵ تن آنان کارمندان محلی دولت و نیرو های کانادایی بوده اند و ۲۵۳۵ تن دیگر آنان به دلایل بشردوستانه و پیوند با سایر سازمان ها و نهاد ها پذیرفته شده اند.

عکس از آرشیف/ روند تخلیه افغان ها توسط کشور های غربی
عکس از آرشیف/ روند تخلیه افغان ها توسط کشور های غربی

کانادا در حالی به قاضیان زن پناه می‌دهد که شماری از آنان که در ماه اکتوبر به یونان منتقل شده اند، در بی سرنوشتی به سر می‌برند.

در دو دهه اخیر زنان در افغانستان در بخش های گونا گون به ویژه سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و سایر بخش ها نقش فعالی داشتند و دست آورد های زیادی داشتند.

فرشته مصئونی یکی از اعضای خانواده یک قاضی در آتن می‌گوید: «تمامی دست آورد های بیست ساله با یک چشم به هم زدن به صفر رسید.»

بیشتر بخوانید: بریتانیا شرایط پذیرفتن و انتقال افغان‌ها را دشوارتر می‌کند

پس از به قدرت رسیدن طالبان در میانه ماه آگست در افغانستان، محدودیت های زیادی به کار زنان و آموزش دختران وضع شده است. افزون براین، طالبان وزارت امور زنان را لغو کرده و در کابینه سرپرست شان هیچ زنی حضور ندارد.

پس از تسلط طالبان در افغانستان هزاران افغان این کشور را ترک کرده و به بیرون از افغانستان به ویژه امریکا و کشور های اروپایی پناه بردند و این روند هنوزهم ادامه دارد.

سن فریسرد، وزیر امور مهاجرین کانادا در اوایل ماه گذشته به خبرگزاری رویترز گفته بود که در بخش انتقال افغانان از سوی شرکای منطقه یی در بخش لوژستیکی مشکلات وجود دارد، از همین رو روند انتقال زمانگیر است.

برگرفته از رسانه همکار ما (دویچه وله)

 

در همین زمینه