بین ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ مهاجر در شهر کاله و اطراف آن زندگی می‌کنند، ۲۳ دسمبر ۲۰۲۱. عکس از رویترز
بین ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ مهاجر در شهر کاله و اطراف آن زندگی می‌کنند، ۲۳ دسمبر ۲۰۲۱. عکس از رویترز

سازمان‌های خیریه در شهر کاله در شمال فرانسه می‌گویند که روز یکشنبه ۲ جنوری، پولیس در یک اقدام خشونت آمیز، یک کمپ مهاجران در این شهر را تخلیه کرد. سه روز پیشتر نیز، تلاش برای تخلیه این کمپ به خشونت و درگیری میان پولیس و مهاجران منجر شده بود.

به گفته پاتریک لولو، معاون دادستان بولوین-سور-مر، بعد از ظهر روز یکشنبه پولیس تلاش کرد تا تخلیه کمپ مهاجران در منطقه ترانسمارک یا مغازه قدیمی لیدل را که روز پنجشنبه گذشته به دلیل درگیری‌ها ناتمام مانده بود، به پایان برساند و در صورت امکان متهمان خشونت‌ها را «دستگیر» کند.

او گفت که روز یکشنبه یک مهاجر «در پیوند مستقیم با حوادث روز پنجشنبه» بازداشت شد.

این در حالیست که اِما، یک فعال زن حقوق مهاجران و عضو شبکه دیدبان حقوق بشر (HRO) که روز گذشته در محل حاضر بود گفت که اقدام پولیس برای تخلیه کمپ مهاجران «واقعاً خشونت آمیز» بود. این فعال حقوق مهاجران گفت که تعداد زیادی پولیس و نیروهای امنیتی بدون موجب از گاز اشک آور استفاده و مهاجران را با سرعت تخلیه کردند «تا آن‌ها نتوانند وسایل خود را با خود بگیرند.»

او گفت که «دو دقیقه بعد از اعلان کمیسار پولیس در بلندگو، نیروهای امنیتی کمپ را محاصره کردند و کسی نتوانست چیزی را با خود بگیرد. به استثنای یکی دو تا، پولیس تمام خیمه‌ها را ضبط کرد.»

شبکه دیدبان حقوق بشر (HRO) با انتشار ویدیویی در تویتر نوشته است که پولیس با اعضای این شبکه نیز با خشونت رفتار کرده است.


کمپ تخلیه شده روز یکشنبه، در نزدیکی چهار راهی قرار دارد که مهاجران سعی می‌کنند در آنجا مخفیانه سوار کامیون‌ها شوند و به انگلستان بروند.

حدود ۲۰۰ مهاجر که بیشتر آن‌ها سودانی و زیرسن بودند، در کمپ تخلیه شده زندگی می‌کردند. این مهاجران چند هفته پیشتر نیز از این کمپ اخراج شده بودند.

برخلاف اظهارات سازمان‌های خیریه، آلن کاستنیه، منشی عمومی فرمانداری پولیس پا دوکاله گفت که «عملیات تخلیه به خوبی انجام شده و خشونتی روی نه داده است.» او این سازمان‌ها را به «پخش اخبار نادرست» متهم کرد.


 

در همین زمینه