دروسکینینکای، لیتوانیا، ۴ نومبر سال ۲۰۲۱، کارگران، حصاری به طول چهار متر را در مرز این کشور با بلاروس ایجاد کردند/عکس: REUTERS/Janis Laizans
دروسکینینکای، لیتوانیا، ۴ نومبر سال ۲۰۲۱، کارگران، حصاری به طول چهار متر را در مرز این کشور با بلاروس ایجاد کردند/عکس: REUTERS/Janis Laizans

وزارت داخله لتوانیا روز دوشنبه اعلام کرد، در جریان روز های شنبه و یکشنبه، تقریبا ۱۰۰ عراقی از ویلنیوس، پایتخت لتوانیا به عراق بازگردانده شدند.

افزون براین، به گزارش این وزارت در این هواپیما که به مقصد بغداد و اربیل در شمال عراق پرواز می کرد، ۹۸ عراقی بودند که از طریق بلاروس، کشور همسایه به صورت غیرقانونی وارد لیتوانیا شده بودند. مقام های این وزارت افزودند که این نخستین پرواز چارتر از این نوع بوده است.

وزارت داخله لیتوانیا براین تاکید کرد که روند بازگشت با رضایت مهاجران عراقی در این هواپیما انجام شده است.

اگنه بیلوتایته، وزیر داخله لتوانیا که با رسانه های محلی صحبت می کرد، از آن به عنوان یک «واقعه تاریخی» یاد کرد و گابریلیوس لندبرگیس، وزیر خارجه از اتحادیه اروپا و عراق به خاطر تلاش های شان در طول بحران مهاجرت در بلاروس سپاسگذاری کرد.

در ماه های گذشته هزاران مهاجر که بیشترشان از خاورمیانه هستند، سعی کردند با عبور از مرز بلاروس به کشورهای عضو اتحادیه اروپا مانند پولند و کشورهای حوزه بالتیک راه یابند.

اتحادیه اروپا، الکساندر لوکاشینکو، رئیس جمهور بلاروس را متهم کرد که پناهجویان را به صورت عمدی از مناطق بحران زده به بلاروس می آورد و آن ها را به مرزهای مشترک این کشور با کشورهای اتحادیه اروپا انتقال می دهد. در این جا مهاجران تشویق به عبور از مرز مشترک می شوند.

لتوانیا با حدود ۴۲۰۰ پناهجو که به صورت غیرقانونی وارد این کشور شدند تا درخواست پناهندگی بدهند، هدف اصلی این عملیات بود. نهادهای مسئول با افزایش اقدامات امنیتی در مرز و ایجاد یک حصار مرزی که صدها کیلومتر امتداد دارد، واکنش نشان دادند.

گاردهای مرزی لتوانیا از ماه اگست سال ۲۰۲۱ مهاجران را رد می کنند. در حال حاضر در پنج کمپ مختلف ۳۱۶۶ پناهجو به سر می برند که قبلا به این جا رسیده اند.

تا به حال مجموعا ۵۳۷ مهاجر از این کشور بازگردانده شده اند، ۵۵ تن از آن ها برخلاف میل شان.


 

در همین زمینه