گروهی از مهاجران افغان در پاکستان که کارت‌های جدید بایومتریک دریافت کرده‌اند، ۳۱ دسمبر ۲۰۲۱. عکس از Arshad Arbab/EPA
گروهی از مهاجران افغان در پاکستان که کارت‌های جدید بایومتریک دریافت کرده‌اند، ۳۱ دسمبر ۲۰۲۱. عکس از Arshad Arbab/EPA

آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد می‌گوید که اولین دور کارزار اعطای اسناد جدید الکترونیکی و بررسی اطلاعات مربوط به ۱،۴ میلیون مهاجر افغان در پاکستان، به پایان رسیده است.

بابر بلوچ، سخنگوی آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد (UNHCR) به خبرنگاران در ژنیو گفت که این کارزار با شرکت دولت پاکستان وحمایت کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در ۱۵ اپریل ۲۰۲۱ آغاز شد و در ۳۱ دسامبر پایان یافت.

در خبرنامه آژانس پناهندگان سازمان ملل که روز سه شنبه ۴ جنوری منتشر شد، گفته شده که طی کارزار یاد شده، بیش از ۷۰۰ هزار کارت شناسایی الکترونیک (سمارت کارت) به مهاجران توزیع شده و این کار تا اوایل اپریل ۲۰۲۲ ادامه خواهد یافت.

به گفته آژانس حدود ۱،۴ میلیون مهاجر افغان طی سال‌های گذشته به پاکستان مهاجر شده‌اند.

در میان این افراد ۲۰۰ هزار کودک زیر پنج سال وجود دارند که از سوی والدین مهاجر خود ثبت نام شده بودند.

به گفته آژانس سازمان ملل، کارت‌‌های الکترونیکی جدید که تا ۳۰ جون ۲۰۲۳ اعتبار دارند حاوی اطلاعات بیومتریک هستند و دولت پاکستان به می‌تواند از این اطلاعات برای شناسایی دقیق افراد و ارائه خدمات به آن‌ها استفاده کند.

سخنگوی کمیساریای عالی پناهندگان گفت که کارت های هویت جدید، زمینه دسترسی سریع تر و مطمئن تر به امکانات صحی، آموزشی و خدمات بانکی را برای مهاجران» فراهم می کند و در صورت بازگشت مهاجران به کشور شان نیز به آن‌ها کمک خواهد کرد.

در همین زمینه: پاکستان: بیش از یک میلیون مهاجر افغان کارت اقامت مهاجرت را بدست می آورند

 

در همین زمینه