انتقال پناهجویان از یک کمپ خودسرانه در مرکز شهر  پاریس به سرپناههای فوری، جون ۲۰۲۱< عکس از یوتوپیا ۵۶
انتقال پناهجویان از یک کمپ خودسرانه در مرکز شهر پاریس به سرپناههای فوری، جون ۲۰۲۱< عکس از یوتوپیا ۵۶

اداره مهاجرت و ادغام فرانسه (اوفی) اعلام کرد که در سال ۲۰۲۱ حدود ۱۶ هزار پناهجو را از منطقه ایل دو فرانس در سایر مناطق فرانسه جابجا کرده است. این اقدام به منظور جلوگیری از «تراکم» بیش از حد پناهجویان در منطقه ایل دو فرانس اتخاذ شده است.

اولین نتیجه‌گیری سالانه اوفی درباره سیاست تراکم زدایی پناهجویان از منطقه ایل دوفرانس، روز چهارشنبه ۵ جنوری منتشر شد.

به گفته اداره مهاجرت و ادغام فرانسه «در سال ۲۰۲۱، این اداره نزدیک به ۱۶ هزار پناهجو را از منطقه ایل دو فرانس در مساکن مناطق مختلف در سرتاسر فرانسه» جابجا کرده است.

وزارت داخله فرانسه می‌گوید که بر اساس «طرح ملی پذیرایی و ادغام پناهجویان (Snadar)» که در اول جنوری ۲۰۲۱ تدوین شد، پاریس و منطقه ایل دوفرانس باید از تراکم و فشار بیش از حد مهاجران در این منطقه رهایی یابد.

منطقه ایل دوفرانس بزرگترین منطقه اداری فرانسه است که پاریس و حومه‌های آن را در بر می‌گیرد. بخش عمده سیستم اداری و بازار کار فرانسه، در ایل دوفرانس متمرکز شده و به همین دلیل بیشتر مهاجران و پناهجویان ترجیح می‌دهند در این منطقه سکونت اختیار کنند.

بر اساس آمار رسمی، حدود ۵۰ درصد کل پناهجویان در منطقه ایل دوفرانس متمرکز هستند در حالی که ظرفیت این منطقه برای مساکن فوری تنها به ۱۷ درصد می‌رسد.

در همین باره: پاریس: بیش از ۳۳۰ مهاجر به سرپناه‌ها انتقال یافتند

دیدیه لیسی، مدیر عمومی اوفی گفت که تقسیم بندی در مناطق دیگر، تراکم پناهجویان در ایل دو فرانس را کاهش داده است.

از میان ۱۶ هزار پناهجوی یاد شده، نزدیک به ۴۶ درصد، پناهجویان دوبلینی هستند، یعنی آنانی که مطابق روند دوبلین، اولین کشور ورودی به اروپا مسئولیت بررسی دوسیه آن‌ها را به عهده دارد.

مسئولان انتظار دارند که با فرستادن پناهجویان به مناطق دیگر، از تشکیل کمپ‌های بزرگ خودسرانه در پاریس و حومه ‌های آن جلوگیری شود.

در یکی از موارد در نومبر ۲۰۲۰، تلاش پولیس برای تخلیه یک کمپ خودسرانه پناهجویان در میدان رپوبلیک پاریس، به خشونت انجامیده بود.

به گفته مسئولان، در سال ۲۰۲۱ عملیات تخلیه کمپ‌های خودسرانه در مقیاس کوچکتر همچنان ادامه یافت و طی ۲۸ عملیات در ماه دسمبر، صدها پناهجو به سرپناهها انتقال یافتند.

 

در همین زمینه