عکس از آشیف/ مرز میان پولند و بلاروس
عکس از آشیف/ مرز میان پولند و بلاروس

سازمان مددرسان "داکتران بدون مرز" که برای مهاجران مددرسانی می‌کردند از منطقه مرزی پولند با بلاروس خارج شده است. گفته می‌شود که مقام های پولندی چندین بار اجازه نداده اند که این سازمان در منطقه مرزی به مهاجران دسترسی داشته باشد.

سازمان "داکتران بدون مرز" در لیتوانیا و بلاروس موفق نشده است که مجوز ورود به منطقه مرزی را به دست آورد. از ماه ها به این طرف، هزاران مهاجر در تلاش اند تا از طریق بلاروس و مرزهای خارجی اتحادیه اروپا به پولند یا کشورهای بالتیک خود را برسانند. اتحادیه اروپا الکساندر لوکاشینکو، رئیس جمهور بلاروس را متهم می‌کند که گویا مهاجران را از مناطق بحران زده به مینسک می آورد تا راه را برای ورود شان به اتحادیه اروپا هموار کند.

وزیر داخله پولند در یک منطقه مرزی که طول آن به سه کیلومتر می‌رسد، محدودیت رفت و آمد را وضع کرده است. بر بنیاد دستور وزارت داخله این کشور، افراد غیر ساکن اجازه ندارند که در این منطقه وارد شوند. این امر بالای سازمان های امدادرسانی نیز تطبیق می‌شود.

فراوکه اوسیگ، هماهنگ کنند حالات اضطراری سازمان امدادی "داکتران بدون مرز" برای پولند و لیتوانیا می‌گوید: «ما می‌دانیم که هنوز هم مردمی که می‌خواهند از مرز عبور کنند، خود را در جنگل ها پنهان می‌کنند و نیاز به کمک و حمایت دارند.»

روز پنجشنبه، مرزبانان پولند ۳۰ مورد تلاش به عبور غیر قانونی در ظرف ۲۴ ساعت از مرز را ثبت کرده اند. مقامات پولند همچنین گفته اند که یک مرد ۳۰ ساله مصری در یک منطقه غیر مسکونی گم شده بود که پس از یک عملیات نجات شش ساعته پیدا شد.

 

در همین زمینه