عمران ملاخیل، پناهجوی افغان، در مرکز اوفی در پاریس برای اولین بار واکسین می‌شود، ۵ جنوری ۲۰۲۲. عکس از مهاجر نیوز
عمران ملاخیل، پناهجوی افغان، در مرکز اوفی در پاریس برای اولین بار واکسین می‌شود، ۵ جنوری ۲۰۲۲. عکس از مهاجر نیوز

اداره مهاجرت و ادغام فرانسه در یکی از دفاتر خود در بولوار نَی، در شمال شرق پاریس، پناهجویانی را که برای ثبت درخواست پناهندگی مراجعه می‌کنند واکسین می‌کند. پناهجویان همچنین می‌توانند در این دفتر از مشوره‌های صحی بهره‌مند شوند. اوفی در ۱۹ مرکز خود در منطقه ایل دوفرانس، زمینه واکسین شدن برای پناهجویان را فراهم کرده است.

در دهلیز مرکز اداره مهاجرت و ادغام فرانسه (اوفی) چندین لوحه کوچک نصب شده که می‌گوید: «اینجا واکسین می‌کنیم!»به این ترتیب پناهجویان، از سن ۱۲ سال به بعد می‌توانند بدون وقت ملاقات قبلی، در این مرکز خود را واکسین کنند.

فرانسواز اودا، یکی از داکتران موظف برای واکسیناسیون به مهاجر نیوز گفت: «پناهجویان اول یک پرسشنامه اطلاعاتی را به زبان خود شان پُر می‌کنند،‌ بعد درجه حرارت شان گرفته می‌شود و از آن‌ها سئوالاتی درباره وضعیت صحی شان پرسیده می‌شود. بعد از تزریق واکسین، مدت ۱۵ دقیقه تحت نظارت منتظر می‌مانند و به آن‌ها توضیح داده می‌شود که برای دور بعدی چگونه اقدام کنند.»

پناهجویان واکسین شده با یک تصدیق واکسین اروپایی (Pass Sanitaire) و یک قرص تابلیت دولیپران، برای شب اول بعد از واکسین، محل را ترک می‌کنند.

امام الدین ملاخیل، یک پناهجوی جوان افغان است که هفته‌ آینده به شهر رِن در شمال غرب فرانسه خواهد رفت. بعد از دریافت اولین واکسین در روز ۵ جنوری در پاریس، او واکسین دوم را چند هفته بعد در منطقه بروتاین دریافت خواهد کرد.

امام الدین ۲۷ ساله، که چهار ماه پیش از ترس طالبان از افغانستان فرار کرده، حال در فرانسه سرپناه ندارد و می‌ترسد که به ویروس کورونا مبتلا گردد. او می‌گوید: «برای حفاظت خود، تا جایی ممکن است دست‌هایم را می‌شویم و ماسک می‌گذارم. اگر خود را حفاظت نکنم شاید بمیرم !»

بیشتر بخوانید: پاریس: ترس و نگرانی مهاجران از واکسین کرونا

الکساندر ماکون، یک تن از داکتران داخله، قبل از تزریق واکسین، سئوالاتی را از امام الدین می‌پرسد. او می‌خواهد بداند که آیا امام الدین قبلاً واکسین شده یانه؛ آیا در برابر برخی از ترکیبات واکسین حساسیت دارد یا این که آیا در گذشته مشکل صحی داشته یا نه ؟ او می‌گوید: «اگر کسی حساسیت داشته باشد نباید واکسین گردد.»

 

احمد، پناهجوی بنگله‌دیشی در حال جواب دادن به پرسش‌نامه صحی در مرکز اوفی، ۵ جنوری ۲۰۲۲. عکس از مهاجر نیوز
احمد، پناهجوی بنگله‌دیشی در حال جواب دادن به پرسش‌نامه صحی در مرکز اوفی، ۵ جنوری ۲۰۲۲. عکس از مهاجر نیوز


کریم لوابدیا، هماهنگ کننده مرکز واکسین اوفی می‌گوید که «پناهجویان بیشتر شان جوان هستند و صحت شان خوب است اما هنگام واکسین دیده می‌شود که برخی از آن‌ها، زخم های بعضاً عفونی، یا مشکلاتی دیگر دارند. در این صورت، پناهجویان به مرکز دسترسی به خدمات صحی (PASS) در شفاخانه بیشا در پاریس رهنمایی می‌شوند.»

در همین زمینه: مهاجران بیمار و بدون مدرک در فرانسه به کدام نهاد مراجعه کنند؟

«نباید فرصت واکسین شدن را از دست داد»

اوفی از ماه اکتوبر سال گذشه به پناهجویانی که برای ثبت درخواست پناهندگی خود مراجعه می‌کنند پیشنهاد می‌کند که خود را واکسین کنند. تا کنون حدود ۶۰۰ پناهجو، به طور متوسط روزانه ۲۰ نفر، واکسین شده‌اند. کریم لوابدیا به مهاجر نیوز می‌گوید: «هدف اصلی این است که ,ناهجویان نباید هیچگاه فرصت واکسین شدن را از دست بدهند. ما این فرصت را فراهم کرده‌ایم.»

در اینجا کمتر اتفاق می‌افتد که یک پناهجو برای بار اول خود را واکسین کند: «معمولاً آنان در مراکز پذیرایی واکسین شده‌اند. سازمان‌های خیریه، مراکز صحی و شهرداری‌ها معمولاً زمینه واکسین شدن را برای افراد مساعد می‌کنند.»

یک تن از کارمندان مرکز می‌گوید که مساله واکسین را در بیشتر مواردی مطرح می‌کند که پناهجویان برای مسافرت با ترن نیاز به یک تصدیق صحی واکسیناسیون دارند. با این حال اتفاق می‌افتد که برخی از پناهجویان با پیشنهاد واکسین شدن مخالفت کنند. به گفته این کارمند، نزدیک به نیمی از مهاجرانی که او با آن‌ها برخورده، نظر مثبتی درباره واکسین ندارند.

پناهجویان واکسین شده در بیرون از فرانسه

برای گروه داکتران مرکز، پیچیده‌ترین مورد، پناهجویانی هستند که قبل از آمدن به فرانسه واکسین شده‌اند. برخی از آنها هیچگونه سندی درباره نوع واکسین دریافت شده ندارند. تعدادی هم اسناد واکسیناسیون شان از سوی اتحادیه اروپا به رسمیت شناخته نمی‌شود. کریم لوابدیا می‌گوید: «تغییر این سناد در دواخانه‌های فرانسه ۳۷ یورو قیمت دارد و این مبلغ برای پناهجویان خیلی گران است.»

احمد، یک پناهجوی بنگله‌دیشی، قبلاً دو بار واکسین فایزر دریافت کرده است. او از طریق دوبی مهاجرت کرده و اسناد واکسیناسیونش مفقود شده است. در چنین موردی، کامندان صحی آزمایشاتی را انجام می‌دهند تا بدانند که آیا فرد مورد نظر آنتی کور ایمنی دارد یانه. گاهی هم افراد قبلاً واکسین شده، دوباره روند واکسین شدن را از صفر شروع می‌کنند.

در ماه نومبر ۲۰۲۰، که هنوز اولین نمونه‌های واکسین به بازار آمده بود، اداره عالی صحی فرانسه، بین ۳۰۰ تا ۶۰۰ هزار خارجی بدون سند اقامت را افراد دارای اولویت برای واکسین شدن طبقه بندی کرده بود. به این دلیل که این افراد، وقتی سرپناه دارند، حفظ فاصله برای شان ناممکن است و همزمان، از دسترسی کافی به ماسک و مایع ضد عفونی محروم هستند.

از ماه می ۲۰۲۱ به این سو، تمامی افراد غیرقانونی، می‌توانند خود را واکسین کنند. اوفی حال در ۱۹ مرکز خود در منطقه ایل دوفرانس زمینه واکسین شدن برای پناهجویان را فراهم کرده است.

در همین زمینه: فرانسه: سازمان‌های خیریه امیدوارند مهاجران در اوایل بهار واکسین شوند

 

در همین زمینه