محکمه جنگوی طالبان در برلین آغاز گردید
محکمه جنگوی طالبان در برلین آغاز گردید

یک جنگجوی احتمالی "مجاهدین طالبان آلمان" در برابر محکمه عالی در شهر برلین قرار گرفت. سارنوالی عمومی پایتخت آلمان، عمر ح. ۳۱ ساله را به تدارک یک اقدام خشونت آمیز جدی خطرناک و تشکیل یک گروه تروریستی در خارج از کشور متهم کرده است. این مرد در آغاز جلسه محکمه، به جرم اش اعتراف کرد.

عمر ح. شهروند آلمان است و در شهر برلین به دنیا آمده است. ظاهراً در ماه جنوری سال ۲۰۱۰ از آلمان به منطقه مرزی افغانستان و پاکستان سفر کرد و در ماه مارچ همان سال به گروهی به نام "مجاهدین طالبان آلمان" (DTM) پیوست. گفته شده است که هدف این گروه از جنگجویان طالبان حمله به نیروهای ناتو، بیرون راندن نیروهای خارجی از افغانستان، سقوط دادن حکومت افغانستان و اعمال قوانین شریعت در این کشور بوده است. گفته می‌شود که عمر ح. چگونگی کار با سلاح گرم، نحوه ساخت و کار با مواد منفجره را نیز آموخته است. این مرد ۳۱ ساله گفته است که بعد از مرگ رهبر این گروه در ماه جون سال ۲۰۱۰ از صف آنان جدا شده است.

پس از اینکه اتهام نامه به خوانش گرفته شد، محکمه بر اساس اعتراف قابل پذیرش عمر ح. پیشنهاد اجرای حکم حبس تعلیقی را کرده است. همه طرف های ذیدخل با این پیشنهاد موافقت کردند. سپس وکیل مدافع عمر ح. بیانیه موکلش را خواند که در آن، او تایید کرده است که به گروه "مجاهدین طالبان آلمان" پیوسته و برای این گروه کار کرده است. انگیزه اصلی او در واقع «یک زندگی مدنی و زاهدانه در محیط کاملاً اسلامی» بود، اما سپس «به تدریج بخشی ازاین گروه شد.»

با این حال، او اکنون «می‌خواهد یک زندگی خوب و آرام در جامعه داشته باشد.»

پس از انحلال این گروه، او به مکان دیگری در پاکستان سفر کرد. با این حال، به دلیل دو تحقیق دیگر، عمر ح. نخواست اطلاعات خاصی در مورد محل اقامت خود در ده سال که در آلمان نبود، تا زمان ورود مجدد اش به این کشور در سال ۲۰۲۰ ارائه کند.

این متهم اندکی پس از ورود به آلمان در ماه آگست سال ۲۰۲۰ دستگیر شد. اما حکم بازداشت او لغو شد و به این اساس زندانی نشد.

تا پایان ماه جنوری امسال، مجموعاً شش جلسه محکمه تعیین شده است.

 

در همین زمینه