یکی از مراکز بازداشت مهاجران در لیبیا / عکس از: رویترز.
یکی از مراکز بازداشت مهاجران در لیبیا / عکس از: رویترز.

مقامات لیبیا براساس اظهارات مددگاران پناهجویان، بیش از ۶۰۰ مهاجر را که چندین ماه در مقابل دفتر قبلی کمیساریای پناهندگان سازمان ملل متحد (UNHCR) در طرابلس پایتخت این کشور انتظار می کشیدند، بازداشت کرده اند.

داکس روکه از شورای پناهندگان ناروی گفت: «ما از دستگیری صدها مهاجر و پناهجو از جمله زنان و کودکان نگران هستیم.» به گفته این سازمان امدادی، این عملیات "وحشیانه" بود و خیمه ها و پناهگاه های اضطراری پناهجویان به آتش کشیده شدند.

توماس گاروفالو از کمیته بین المللی نجات گفته است که در جریان این عملیات شماری از افراد مجروح شده اند، "از جمله یک نفر با شلیک گلوله زخمی شده است".

در آغاز ماه اکتوبر سال ۲۰۲۱، در جریان عملیات نیروهای امنیتی لیبیا علیه مهاجران در یک منطقه پایتخت، ۱۵ نفر کشته شدند و  حداقل ۵۰۰۰ نفر دستگیر شدند. چند روز بعد از این عملیات، به گفته سازمان بین المللی مهاجرت، شش مهاجر در فرار دسته جمعی حدود ۲۰۰۰ مهاجر از یک اردوگاه بسته، کشته شدند. شورای پناهندگان گفته است که از زمان این حوادث، وضعیت مهاجران در لیبیا "بدتر" شده است. این سازمان در ادامه گفته است که مقامات لیبیا باید دستگیرشدگان، به ویژه زنان و کودکان را آزاد کنند و از آنها در برابر خشونت بیشتر محافظت کنند.

 از زمان سقوط معمر القذافی در سال ۲۰۱۱، لیبیا شاهد درگیری های خشونت آمیز و جنگ برای به دست آوردن قدرت می باشد.

در عین حال، بسیاری از مهاجران از کشورهای جنوب صحرای افریقا در تلاش هستند تا از طریق لیبیا خود را به اروپا برسانند. بسیاری از آنها تحت شرایط فاجعه بار در لیبیا نگهداری می شوند.

 

در همین زمینه