عکس آرشیف: گارد ساحلی یونان در جریان یکی از عملیات هایش در بحیره اژه
عکس آرشیف: گارد ساحلی یونان در جریان یکی از عملیات هایش در بحیره اژه

یک سازمان نارویژی گزارش داده است که در سال ۲۰۲۱ بیش از ۶۲۰ مورد عقب راندن مهاجران از جزایر یونان را ثبت کرده است. به گفته این سازمان، بیشتر اخراج‌ها از جزایر لسبوس و ساموس انجام شده است.

 سازمان نروژی گزارش کشتی‌های جزایر یونان (Aegean Boat Report) در آخرین گزارش خود که در ۶ جنوری منتشر شده گفته است که «۶۲۹ مورد بازگرداندن پناهجویان از جزایر یونانی» را ثبت کرده است. بر اساس این گزارش، ۳۷۱ مورد تنها در جزایر لسبوس و ساموس گزارش شده است.

به عنوان نمونه، در آخرین روزهای ماه دسمبر، یک گروه ۴۱ نفری از پناهجویان وارد جزیره یونانی خیوس شدند. این پناهجویان به دلیل نگرانی از اخراج به سوی ترکیه، خود را در جنگل پناهان کردند.

اندکی بعد، سازمان نارویژی تصاویری را به دست آورد که یک موتر را با پولیس و افراد نظامی نشان می‌داد. نویسندگان گزارش می‌گویند: «ما تائید می‌کنیم که پولیس مهاجران یاد شده را دستگیر، وسایل شخصی آن‌ها را ضبط و پناهجویان را از خیوس اخراج کرده است.»

این سازمان افزود که شواهدی در دست دارد که نشان می دهند پناهجویان به ترکیه بازگردانده شده‌اند. در ۳۱ دسمبر، نیروهای ترکیه یک قایق حامل ۲۷ سرنشین را در آب های منطقه چشمه نجات دادند. تصاویر و فیلم های به دست آمده، با استناد به گزارش سازمان نشان می دهد که این افراد همان پناهجویانی هستند که از جزیره خیوس اخراج شده‌ بودند.

در همین زمینه: ترکیه ده ها پناهجو را که توسط نیروهای یونانی بازگردانده شده بودند، نجات داد

در گزارش همچنین آمده است که از ماه مارچ ۲۰۲۰ تاکنون نزدیک به ۲۶۰۰۰ پناهجو به طور غیرقانونی از یونان اخراج شده اند.

همچنین در ۲۲ ماه گذشته ۴۸۴ قایق از مسیر خود دردر دریای اژه منحرف ساخته شده‌اند. در این قایق‌ها مجموعاً ۸۴۰۰ پناهجو سوار بودند.

گروه‌های حقوق بشر مدت‌هاست یونان را به بازگشت اجباری قایق‌های مهاجران به ترکیه در دریای اژه متهم می‌کنند، اما مقامات یونانی این اتهامات را رد کرده‌اند. اتحادیه اروپا و کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد بارها از یونان خواسته اند تا درباره این اتهامات تحقیق کند. یونان برعکس در مورد سازمان های بشردوستانه مانند سازمان گزارشگران کشتی‌های جزایر اژه، تحقیق و این سازمان‌ها را به همکاری با مهاجران متهم کرده است.

کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان از جنوری ۲۰۲۰ تا مارچ ۲۰۲۱ نزدیک به ۳۰۰ مورد اخراج پناهجویان از دریای اژه و مرز ترکیه و یونان را ثبت کرده است.

بیشتر بخوانید: یونان: خطر حبس کارمندان یک سازمان امدادگر به خاطر کمک به مهاجران

 

در همین زمینه