(عکس: ارشیف)، بندر لا رستینیا، در جزیره قناری ال هیرو، اسپانیا، ۱۲ اپریل سال ۲۰۲۱/پرسنل گارد ساحلی اسپانیا تابوت یک مهاجر را به سوی یک موتر وان ترانسپورت حمل می کنند./عکس: REUTERS/Borja Suarez
(عکس: ارشیف)، بندر لا رستینیا، در جزیره قناری ال هیرو، اسپانیا، ۱۲ اپریل سال ۲۰۲۱/پرسنل گارد ساحلی اسپانیا تابوت یک مهاجر را به سوی یک موتر وان ترانسپورت حمل می کنند./عکس: REUTERS/Borja Suarez

مسئولان در یونان جسد زنی را پیدا کردند که گمان می رود همسر یک مهاجر ایرانی باشد. این زوج و چند مهاجر دیگر برای جلوگیری از رویارویی با گزمه های پولیس در تپه های شمال یونان حرکت می کردند که سیلاب آن ها را با خود برد.

 نهاد اطفائیه روز پنجشنبه گفت که این جسد از  جریان آب در سریس، ولایت شمالی یونان بیرون آورده شده است. این زن ۲۴ ساله ایرانی از روز چهارشنبه مفقود شده بود، در جایی که جسد یک مرد ۳۵ ساله از آب بیرون کشیده شده بود.  

پولیس گفت که مهاجران به صورت غیرقانونی از ترکیه وارد یونان شده اند و گمان می رود که قاچاقبران آن ها را با موتر به این منطقه رسانده اند تا از آن جا راهشان را به تنهایی به سوی شهر شمالی تسالونیکی ادامه دهند.

در آن زمان معلوم نبود که چه تعداد از این گروه پس از این سانحه به راهشان ادامه داده اند.

جسد این مرد پس از این پیدا شد که امدادگران به یک تماس اضطراری توسط یک مرد ایرانی دیگر واکنش نشان دادند. این مرد برادر ۲۲ ساله زنی بود که در سیلاب غرق شده بوده بود. او به همراه گروه نرفت و در آن جا ماند تا کمک کند.

یونان در معرض باران های سیل آسا و تندبادهای شدید قرار دارد. در این کشور برف بخش بزرگی از مناطق شمالی و مرکزی را فراگرفته است و درجه حرارت نیز به زیر صفر رسیده است.

یونان یک نقطه اصلی ورود برای مهاجران از خاورمیانه، آسیا و افریقا است که به دنبال یک زندگی بهتر در اتحادیه اروپا هستند.

بیشتر آن ها از ترکیه کشور همسایه می آیند یا این که از مرز شمال شرق عبور می کنند و یا قایق های قاچاقبران آن ها را به جزایر حاشیه شرقی بحیره اژه در نزدیکی سواحل ترکیه می رساند.

تا چندی پیش، باندهای قاچاقبران مهاجران را سوار کشتی های تفریحی کرده و از ترکیه به ایتالیا می بردند. ماه گذشته ده ها مهاجر در یک سلسله سوانح که در بخش مرکزی بحیره اژه رخ داد، جان باختند. 

در همین زمینه