سربازان پولند با یک مهاجر در مرز پولند با بلاروس، /عکس: Polish Territorial Defence Forces via REUTERS
سربازان پولند با یک مهاجر در مرز پولند با بلاروس، /عکس: Polish Territorial Defence Forces via REUTERS

«یو. ان. اچ. سی. ار.» و مقام های اتحادیه اروپا از لاتویا، لیتوانیا و پولند به خاطر نحوه برخوردشان با مهاجران و جلوگیری از دسترسی گروه های امدادگر به مهاجران در مناطق مرزی انتقاد کردند.

کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان «یو. ان. اچ. سی. ار.» و مقام های اتحادیه اروپا روز پنجشنبه گفتند، لاتویا، لیتوانیا و پولند به استفاده از روش های سوال برانگیز برای جلوگیری از ورود مهاجران به خاک شان از مرز بلاروس ادامه می دهند و جلوی دسترسی گروه های امدادگر را به مردم گیرمانده در مناطق مرزی می گیرند.

حدود ۸ هزار پناهجو که بسیاری از آن ها از عراق هستند، در سال گذشته وارد لاتویا، لیتوانیا و پولند شدند. در حالی که هوا بسیار سرد شده است، هزاران تن دیگر در امتداد مرزهای بلاروس گیر مانده اند. برخی از آن ها جانشان را از دست دادند.

اما میزان تلاش مهاجران برای ورود به این سه کشور به میزان قابل توجهی کاهش یافته است.

ایلوا یوهانسون، کمیسار أمور داخلی اتحادیه اروپا به نمایندگان پارلمان این اتحادیه گفت: «حتی در این وضعیت خطرناک و دشواری هم که این کشورهای عضو (اتحادیه اروپا) به سر می برند، باید قوانینی داشته باشند که براساس آن به عقب راندن مهاجران، غیرقانونی و غیرقابل قبول باشد».

از کلمه «Pushback» بیشتر در اروپا استفاده می شود و منظور برگرداندن اجباری مهاجران در امتداد مرزهای بین المللی است، در حالی که حق ارائه درخواست پناهندگی از آن ها سلب می شود. به عقب راندن مهاجران براساس معاهده های بین المللی مهاجرت و قوانین اتحادیه اروپا غیرقانونی است.

یوهانسون نگفت که چرا کمیسیون اتحادیه اروپا در برابر کشورهای متخلف وارد عمل نمی شود. در حالی که این کمیسیون قوانین اتحادیه را پیشنهاد کرده و بر اجرای آن ها نظارت می کند.  

او گفت که تنش در مرز «تا اندازه زیادی کاهش یافته است» و اتحادیه اروپا به بازگرداندن تقریبا ۵ هزار مهاجر از مینسک، پایتخت بلاروس کمک کرده است. اما هنوز هم تعدادی از مهاجران در جنگل های پیرامون منطقه مرزی سرگردان و بلاتکلیف هستند.

کمیسار أمور داخلی اتحادیه اروپا گفت: «مردم هنوز این حق را دارند که درخواست پناهندگی بدهند. آن ها هنوز حق دسترسی به پروسه پناهندگی را دارند. ما باید به ارزش ها و معاهده مان وفادار بمانیم».

اتحادیه اروپا، الکساندر لوکاشینکو، رئیس جمهور بلاروس را متهم می کند که به تلافی تحریم های وضع شده علیه حکومتش، مهاجران را با برنامه ریزی قبلی به مرزهای مشترک با کشورهای عضو اتحادیه اروپا می آورد.

در پی ادعای تقلب در انتخابات سال ۲۰۲۰ و سرکوب اعتراض ها در کشور بلاروس، اتحادیه اروپا تحریم هایی برعلیه حکومت این کشور تصویب کرد.

به ویژه لیتوانیا و پولند در مرزهای شان با بلاروس وضعیت اضطراری اعلام کرده و قوانین پناهندگی شان را تغییر دادند تا به این وسیله شرایط دریافت اقامت را برای مهاجرانی که موفق به ورود به کشور شده اند، دشوارتر کنند.

پولند نیز با استفاده از قوانین جدید دسترسی به مناطق مرزی را برای اشخاصی که در آن جا زندگی، کار یا تحصیل نمی کنند، ممنوع اعلام کرد.

سوفی مگنیس، از مقام های بلندپایه کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان «یو. ان. اچ. سی. ار.» گفت: «به عقب راندن و موارد دیگر نقض حقوق بشر در مرزهای اتحادیه اروپا با بلاروس ادامه دارد».

مگنیس گفت که از ورود «یو. ان. اچ. سی. ار.» و گروه های امدادگر دیگر که قصد کمک به مهاجران گیرمانده را دارند، به مناطق مرزی اتحادیه اروپا و بلاروس جلوگیری می شود. او گفت: «این در حالی است که درخواست های مکرر برای دسترسی (به این مناطق) ارائه شده است. این (قانون) باید اصلاح شده و دسترسی (گروه های امدادگر) تضمین شود».

به گفته مگنیس، آمار پولند راجع به وضعیت در مرز نشان می دهد که در هفته گذشته از دسترسی ۲۰۰ تن به منطقه مرزی بلاروس جلوگیری شده و در مجموع جلوی دسترسی بیش از ۳ هزار تن به این منطقه گرفته شده است.

او گفت که پرسنل سازمان های غیردولتی و خبرنگاران را که سعی داشتند در روزهای گذشته وارد منطقه مرزی شوند، بازداشت کرده، تیلفون های موبایل شان را گرفتند و بعد آن ها را مجبور به خروج از منطقه کردند.

این مقام بلندپایه «یو. ان. اچ. سی. ار.» گفت: «چند وزیر از این کشورهای مذکور (پولند، لاتویا، لیتوانیا) در روزهای اخیر گفتند که قصد دارند به عملکرد کنونی شان ادامه دهند، به شمول آن چه ما از آن به عنوان عقب راندن مهاجران یاد می کنیم».

او در ادامه گفت: «ما نگرانی های گسترده ای داریم» و افزود، تغییر در سیستم های پناهندگی «در مطابقت با قوانین بین المللی پناهندگی نیست».

هفته گذشته، سازمان بین المللی «داکتران بدون مرز» گفت، تیم اش که در مرز پولند با بلاروس فعالیت داشته، کشور را ترک کرده است. چون از دسترسی به مهاجران و آوارگان برای کمک به آن ها به صورت مکرر منع شده است».

سازمان داکتران بدون مرز گفت که سه ماه به دنبال کسب اجازه برای کارمندانش بوده است تا آن ها بتوانند به مناطق جنگلی بروند، جایی که صدها تن در درجه حرارت زیر صفر گیرمانده اند.


 

در همین زمینه