مهاجران در مناطق مرزی بلاروس و پولند ، ۱۸ نومبر ۲۰۲۱. عکس از رویترز
مهاجران در مناطق مرزی بلاروس و پولند ، ۱۸ نومبر ۲۰۲۱. عکس از رویترز

نگهبانان مرزی پولند در مرز این کشور با بلاروس می‌گویند که چندین تن را به اتهام قاچاق مهاجران در مرزهای هردو کشور دستگیر کرده‌اند. گفته می‌شود که متهمان در بدل قاچاق هر فرد ۳۰۰۰ یورو می‌گرفتند تا آن‌ها را به اروپای غربی برسانند.

به گزارش یورونیوز، اداره نگهبانان مرزی لهستان گفت که بسیاری از مهاجران قصد ماندن در پولند را ندارند و به همیدن برای ادامه مسافرت خود به کشورهای دیگر اروپایی پول می‌دهند. با این حال، هفته گذشته اداره خارجیان پولند گفت که در سال گذشته، ۷۷۰۰ پناهجو در این کشور درخواست پناهندگی داده‌اند. از این رقم ۲۳۰۰ تن اتباع بلاروس و ۱۸۰۰ تن نیز اتباع افغانستان بودند. 

در همین زمینه: خواست آلمان برای وضع تحریم های شدید تر علیه قاچاق انسان از بلاروس

آنا میچالسکا، سخنگوی گارد مرزی لهستان، گفت: «در بیشتر موارد، افرادی که از مرز عبور می کنند نمی خواهند در پولند بمانند.» او گفت که نود درصد مهاجران می‌خواهند به اروپای غربی بروند.

در گزارش گفته شده که متهمان اتباع پولندی، گرجستانی، اوکراینی، سوری و تونسی هستند. آرتور شیکولا، سخنگوی دفتر دادستانی گفت که افرادی که در بخش انتقال مهاجران کار می‌کردند، مبلغ هنگفت بیش از چهار میلیون یورو را به دست آورده‌اند.

بعد از یک بحران چندین ماهه مهاجران در مرز بلاروس با پولند، صدها مهاجر منطقه را ترک کرده و به کشورهای مبدا بازگشته اند، اما بسیاری از آنها همچنان در کمپ های کنار مرز زندگی می کنند.

 به گزارش خبرگزاری فرانسه، عراق از نیمه نومبر ۲۰۲۱ تا کنون حدود ۴۰۰۰ مهاجر عراقی را که در مرزهای بلاروس با پولند، لیتوانیا و لتونیا گیر افتاده بودند به این کشور برگردانده است.

در همین زمینه: عراق: ادامه روند بازگرداندن عراقی ها از بلاروس

 کشورهای غربی دولت بلاروس را متهم می‌کنند که با وعده عبور آسان به اتحادیه اروپا، مهاجران را به وسیله فشار علیه این کشور‌ها بدل کرده است.در ماه دسمبر، اتحادیه اروپا پنجمین اقدامات تحریمی خود را علیه حکومت الکساندر لوکاچنکو، به دلیل نقض مداوم حقوق بشر و استفاده از ابزاری از مهاجران به تصویب رساند.

 لوکاشنکو این اتهامات را رد کرده و در عوض از اتحادیه به دلیل عدم پذیرش مهاجران انتقاد کرده است.

 

در همین زمینه