محاکمه یک کارمند پیشین سازمان استخبارات سوریه که در ماه اپریل سال ۲۰۲۰ آغاز شد و گفته می شود که در سطح جهانی بی سابقه است /عکس: Thomas Frey/dpa/picture-alliance
محاکمه یک کارمند پیشین سازمان استخبارات سوریه که در ماه اپریل سال ۲۰۲۰ آغاز شد و گفته می شود که در سطح جهانی بی سابقه است /عکس: Thomas Frey/dpa/picture-alliance

روز چهارشنبه در برابر محکمه عالی ایالتی در "فرانکفورت ام. ماین"، محاکمه یک داکتر سوریایی به اتهام جنایت علیه بشریت آغاز می شود. علا ام. از سال ۲۰۱۵ در آلمان به حیث داکتر کار می کرد. او در اواسط ماه جون سال ۲۰۲۰ بازداشت شد

لوی سارنوالی علا ام. را به شکنجه و قتل عمدی یک فرد زندانی متهم می کند. گفته می شود که این مرد ۳۶ ساله در سال های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۲ در یک شفاخانه اردوی سوریه و یک زندان سازمان نظامی استخبارات در شهر حمص سوریه زندانیان را «شکنجه کرده و صدمات شدید فیزیکی و روحی به آن ها وارد کرده است». براین اساس قربانیان به عنوان مخالفان بشارالاسد، رئیس جمهور سوریه رده بندی شده اند. بر بنیاد اتهامات علا ام. حتی برای لت و کوب زندانیان از ابزار طبی استفاده کرده است.

به گزارش محکمه عالی ایالتی، او در یک مورد یکی از زندانیان را با تزریق مواد کشنده «به صورت عمدی به قتل رسانده تا اینگونه قدرتش را به رخ بکشد و همزمان شورش بخشی از مردم سوریه را سرکوب کند».

علا ام. از سال ۲۰۱۵ در آلمان به حیث داکتر کار می کرد. او در اواسط ماه جون سال ۲۰۲۰ بازداشت شد و از آن زمان در بازداشت به سر می برد. تا اواخر ماه مارچ ۱۵ جلسه محکمه تعیین شده است.

این که علا ام. به خاطر جرایمی که احتمالا در سوریه مرتکب شده، در آلمان محاکمه می شود، به خاطر اصل حوزه قضایی بین المللی در حقوق کیفری بین المللی امکان پذیر است.

براین اساس آلمان می تواند به جرایمی هم رسیدگی کند که ارتباط مستقیمی با این کشور ندارند. این دومین محاکمه در آلمان است که به شکنجه زندانیان در زندان های سوریه می پردازد.

نخستین محاکمه در محکمه عالی ایالتی شهر کوبلنس آلمان روز پنجشنبه گذشته به پایان رسید. این محاکمه برعلیه یک کارمند پیشین سازمان استخبارات سوریه بود که به شکنجه متهم شده بود. محکمه انور آر. را به خاطر جنایت علیه بشریت به حبس عمری محکوم کرد.

در این محاکمه که در ماه اپریل سال ۲۰۲۰ آغاز شد، علیه یک مرد دوم نیز اقامه دعوی شده بود که به عنوان مامور زیردست در این شکنجه ها اشتراک داشت.

محکمه او را در ماه فبروری سال ۲۰۲۱ در یک محاکمه جداگانه به خاطر همدستی در جنایت علیه بشریت به چهار و نیم سال حبس محکوم کرد. هیچ کدام از این احکام هنوز قطعی نشده اند.

در محاکمه فرانکفورت اعلا ا م. حالا با یک مرد دیگر در برابر محکمه قرار دارد که برخلاف فرد متهم در کوبلنس در شکنجه ها نقش پررنگی داشته است.

به این ترتیب رسیدگی به جنایات انجام شده در سوریه در برابر محکمه های آلمان ادامه می یابد، همانگونه که تعداد زیادی از فعالان حقوق بشر و سیاستمداران درخواست کرده بودند.

 

در همین زمینه