اریک زمور، در یک کنفرانس خبری در پاریس، ۱۰ جنوری ۲۰۲۲. عکس از رویترز
اریک زمور، در یک کنفرانس خبری در پاریس، ۱۰ جنوری ۲۰۲۲. عکس از رویترز

دادگاهی در پاریس اریک زِمور، روزنامه‌نگار و کاندیدای راست افراطی برای انتخابات ریاست جمهوری فرانسه را به دلیل اظهاراتش علیه مهاجران زیر سن و بدون همراه به جریمه نقدی محکوم کرد. اریک زمور در این اظهاراتش که در سال ۲۰۲۰ بیان شد مهاجران زیرسن و بدون همراه را «دزدان، قاتلان ومتجاوزین جنسی» توصیف کرده بود.

در دادگاهی که روز دوشنبه ۱۷ جنوری در پاریس برگزار شد، اریک زمور، کاندیدای راست افراطی برای انتخابات ریاست جمهوری فرانسه در اپریل ۲۰۲۲، به دلیل اظهاراتش علیه مهاجران زیرسن و بدون همراه، به پرداخت ۱۰ هزار یورو محکوم شد. در صورت عدم پرداخت مبلغ جریمه، این امکان وجود دارد که متهم به مجازات زندان محکوم گردد.

او در سال ۲۰۲۰ به عنوان روزنامه نگار در شبکه تلویزیونی سی نیوز فرانسه، این مهاجران را «دزدان، قاتلان ومتجاوزین جنسی» توصیف کرده بود. او تاکید کرده بود که مهاجران زیرسن و بدون همراه «باید برگردانده شوند و نباید گذاشت که بیایند.» او در ادامه مهاجران را به «اشغال مستمر» فرانسه متهم کرده بود.

در حالی که کاندیدای راست افراطی در دادگاه حضور نداشت، قاضی او را به اظهارات «نژادپرستانه و تحریک به کینه ورزی» متهم کرد.

در همین زمینه:وکیلان فرانسوی تبلیغات راست افراطی علیه مهاجران زیرسن و بدون همراه را محکوم کردند

شکایت سازمان‌های حمایت از مهاجران و نمایندگان فرانسه از اریک زمور

حکم روز دوشنبه دادگاه بر درخواست دادگاه ابتدایی در ماه نومبر استوار بود که اریک زمور در آن نیز حضور نیافته بود.

دادگاه همچنین مدیر نشرات سبکه سی نیوز را به پرداخت ۳۰۰۰ یورو جریمه نقدی محکوم کرد. اریک زمورقبل از آغاز کارزار‌های ابتدایی انتخاباتی کنونی، در سی نیوز به عنوان روزنامه نگار و تحلیل کننده مسایل روز کار می‌کرد.

حدود ۳۰ سازمان خیریه و مدافع مهاجران از جمله سازمان اس او اس راسیزم، لیگ حقوق بشر و تعدادی از نمایندگان شوراهای دپارتمان‌های فرانسه علیه اریک زمور شکایت کرده بودند.

آریه الیمی، وکیل لیگ حقوق بشر حکم دادگاه را با اهمیت خواند و گفت که «در عقب برنامه رسانه‌ای (متهم) یک برنامه سیاسی کینه‌توزانه وجود دارد که افراد را به دلیل تعلقات قومی، عقیدتی و نژادی آن‌ها سرزنش می‌کند.»

ستفان روسل، رئیس شورای دپارتمان سِن-سن-دنی نیز گفت که «مهاجران زیر سن و بدون همراه، هیچگاه دستاویزی برای برنامه‌های ریاست جهوری نبوده‌اند و نخواهند بود.»

اریک زمور حکم دادگاه را «احمقانه و ائدیولوژیک» خواند

اولیویه پاردو، وکیل اریک زمور، با انتشار خبرنامه‌ای حکم دادگاه را «احمقانه و ایدیولوژیک» خواند و گفت که دادگاه اظهارات متهم در مورد «مهاجران زیرسن و بدون همراه» را تحریف کرده و آنرا به همه مهاجران تعمیم داده است.

در همین زمینه: آیا فعالان راست گرا حق دارند مانع ورود پناهجویان از ایتالیا به فرانسه شوند ؟

اریک زمور در نظرخواهی‌ها برای انتخابات ریاست جمهوری فرانسه بین ۱۲ تا ۱۳ درصد آرای موافق را برای دور اول با خود دارد اما تا هنوز روش نیست که تعداد ۵۰۰ امضای نمایندگان پارلمان، شهرداری‌ها یا شوراهای محلی برای شرکت در انتخابات را به دست خواهد آورد یا نه.

او روز پنجشنبه این هفته بار دیگر در دادگاه حاضر خواهد شد تا این بار به دلیل نادیده گرفتن جنایات جنگی در جنگ دوم جهانی در فرانسه محاکمه گردد.

او چندی پیش گفته بود که مارشال پتن، رئیس دولت فرانسه در دوران اشغال نازی‌ها، یهودیان را از مرگ نجات داده بود.

بیشتر بخوانید: سازمان‌های خیریه: ملل متحد درباره نقض حقوق مهاجران زیرسن در فرانسه تحقیق کند

 

در همین زمینه