در کاله، پولیس تقریبا همه روزه کمد‌های خودسرانه مهاجران را تخلیه می‌کند. عکس از: یوتوپیا ۵۶
در کاله، پولیس تقریبا همه روزه کمد‌های خودسرانه مهاجران را تخلیه می‌کند. عکس از: یوتوپیا ۵۶

یک مرکز نگهداری برای وسایل شخصی مفقود یا ضبط شده توسط پولیس در کاله ایجاد شد. بعد از عملیات تخلیه کمپ‌های خودسرانه، مهاجران می‌توانند با مراجعه به این انبار، وسایل خود را پس بگیرند. سازمان‌های خیریه از اقدامات غیرمنطقی دولت در این مورد انتقاد می‌کنند.

مارلن شیاپه، وزیر دولت در امور شهروندان در ماه دسمبر و هنگام بازدید خود از کاله ایجاد یک هنگر نگهداری وسایل شخصی مهاجران خبر داده بود. این مرکز روز ۱۰ جنوری، افتتاح شد. به گفته رادیو بلوی شمال، در این مرکز وسایل مفقود یا ضبط شده مهاجران هنگام اخراج آن‌ها از کمپ‌های خودسرانه نگهداری می‌شود.

مرکز نگهداری هفته پنج روز از دوشنبه تا جمعه از ساعت ۱ تا ساعت ۴ بعد از ظهر باز است. در این مرکز چهار کارمند وظیفه جمع و جور کردن خیمه‌ها و لحاف‌ها را به عهده دارند و از مهاجران پذیرایی می‌کنند.

فرانسوا کوردیه، رئیس سازمان فس والو، که مدیریت مرکز را به عهده دارد، به رادیوی محلی گفت: «مهاجران می‌توانند در گروه‌های هشت نفری وارد مرکز شوند و وسایل خود را تسلیم شوند.»

مهاجرانی که می‌توانند وسایلی مانند تیلفون یا اسناد هویت خود را شناسایی کنند می‌توانند آن را پس بگیرند. ویرونیک دپرز-بودی، معاون فرماندار کاله گفت: «در برخی موارد هنگام تخلیه کمپ‌ها، مهاجران در محل نیستند. آن‌ها یا با سازمان‌های خیریه قرار دارند و یا جایی هستند که نمی‌توانند وسایل خود را بگیرند. این مهم است که آن‌ها بتوانند بعدتر برای پس گرفتن وسایل خود اقدام کنند.»

مقام‌ها می‌خواهند با ایجاد این مرکز ثابت کنند که اتهامات سرقت وسایل مهاجران حقیقت ندارد. ویرونیک دپرز-بودی گفت که «کسی حق ندارد ادعا کند که سرقت وسایل مهاجران کار پولیس است.» او گفت که این اولین مرکز در سرتاسر فرانسه است و هیچ اجباری برای ایجاد آن وجود ندارد.

اما سازمان‌های خیریه و مدافع حقوق مهاجران از شرکت در این برنامه خودداری کرده‌اند و روی اقدامات «غیرمنطقی» دولت انگشت انتقاد گذاشته‌اند. پییر روک، هماهنگ کننده انجمن مسافرخانه مهاجران می‌گوید که به جای چنین مرکزی، باید «اخراج روزانه و غیرانسانی مهاجران از کمپ‌ها و سرقت وسایل» آنان متوقف گردد.

سازمان فود کولکتیف در کاله در پاسخ به خبر ایجاد مرکز نگهداری توسط فرمانداری گفت: «ما در کشوری زندگی می‌کنیم که هردو روز وسایل مهاجران را در اوج زمستان به سرقت می‌بریم و بعد از نگهداری آن‌ها، در شبکه‌های اجتماعی به خود تبریک می‌گوییم.»

 

در همین زمینه