یک کشتی نگهبانان مرزی بریتانیا در حال دستگیری یک قایق مهاجران در کانال مانش. عکس از Gareth Fuller/PA Wire/picture alliance
یک کشتی نگهبانان مرزی بریتانیا در حال دستگیری یک قایق مهاجران در کانال مانش. عکس از Gareth Fuller/PA Wire/picture alliance

محافظان ساحلی بریتانیا ۱۶۸ مهاجر را در نزدیکی سواحل این کشور دستگیر کردند. این مهاجران در ۲۶ قایق جداگانه در طول روز سه شنبه ۱۸ جنوری از کانال مانش عبور کرده بودند. با افزایش تلاش‌های مهاجران برای عبور از کانال مانش در روزهای اخیر، مقامهای بریتانیایی گفته‌اند احتمال دارد تا پایان ماه، ارتش ماموریت حفاظت از دریا را به عهده بگیرد اما در اولین واکنش‌ها، نیروهای دریایی بریتانیا سهمگیری در طرح عقب راندن مهاجران از کانال مانش را رد کردند.

با وجود سرمای زمستان، مهاجران همچنان تلاش دارند با عبور غیرقانونی از کانال مانش به بریتانیا بروند. روز سه شنبه ۱۶۸ مهاجر در ۲۶ مورد جداگانه خود را با قایق به سواحل بریتانیا رساندند. مقام‌های بریتانیایی این مهاجران را از آب‌های ساحلی به دوور انتقال دادند.

همزمان نگهبانان ساحلی فرانسه در این سوی کانال مانش ۱۲۶ مهاجر را از کانال مانش نجات دادند. این مهاجران در سه قایق جداگانه می‌خواستند به بریتانیا بروند.

در همین زمینه: کاله: در سال ۲۰۲۱ تلاش دولت برای نجات و رسیدگی به مهاجران سه برابر شد

تام پورسگلاو، وزیر عدلیه بریتانیا «گروههای جنایتکار» را مسئول انتقال مهاجران خواند و گفت « افرادی که از سرکوب فرار می‌کنند باید در اولین کشور امن ورودی درخواست حفاظت بدهند و جان خود را به خطر نیاندازند.»

جیمز سیمون، خبرنگار بی‌بی‌سی می‌گوید که در واکنش به افزایش موارد عبور از کانال مانش، مقام‌های بریتانیا این امکان را مطرح کرده‌اند که تا پایان ماه جنوری ارتش را برای حفاظت از کانال مانش بسیج کنند. اما صبح روز چهارشنبه (امروز) نیروهای دریایی بریتانیا سهمگیری در طرح عقب راندن مهاجران از کانال مانش را رد کردند.  

قرار است کمیسیون دفاعی پارلمان بریتانیا هفته آینده در این مورد جلسه برگزار کند. 

مهاجرت‌های مرگبار در کانال مانش

از اول ماه جنوری امسال، تلاش‌های مهاجران برای رفتن به بریتانیا تقریباً همه روزه ادامه دارد. روز شنبه ۱۹۷ مهاجر در شش قایق وارد بریتانیا شدند در حالی که دو روز پیشر از آن، ۲۷۱ مهاجر دیگر، از جمله زنان و کودکان در ده قایق خود را به این کشور رسانده بودند. همزمان، مقام‌های فرانسوی نیز ۶۰ مهاجر را از کانال مانش نجات دادند.

در سال ۲۰۲۱، حدود ۲۸ هزار مهاجر از سواحل فرانسه به بریتانیا رفتند. در جریان همین سال که مرگبارترین سال برای مهاجران شمرده می‌شود تنها در یک روز ۲۷ مهاجر در نزدیکی کاله غرق شدند.

در سال جدید نیز یک مهاجر سودانی روز جمعه گذشته در تلاش برای عبور از کانال مانش غرق شد.

مقام‌های فرانسوی پیوسته در مورد خطرات ناشی از امواج بلند آب، سردی هوا و ترافیک مزدحم در کانال مانش هشدار می‌دهند و می‌گویند که استفاده از قایق‌های کوچک برای عبور از کانال می‌تواند به قیمت جان مهاجران تمام شود.

 

در همین زمینه