گروهی از مهاجران در قبرس وارد یک کمپ می شوند./عکس: picture-alliance / AP Photo/ P. Karadijas
گروهی از مهاجران در قبرس وارد یک کمپ می شوند./عکس: picture-alliance / AP Photo/ P. Karadijas

از آغاز سال تا به حال براساس گزارش روزنامه «فیلفتروس» نسخه روز چهارشنبه، بیش از ۷۰۰ مهاجر به قبرس رسیده اند. حکومت این کشور می خواهد طی روزهای آینده از کشورهای دیگر اتحادیه اروپا درخواست کمک کند.

بربنیاد این گزارش، رسیدگی به این تعداد پناهجو از حد توان نهادهای پناهندگی این کشور خارج است و ۱۹ هزار درخواست پناهندگی از سال های گذشته مانده که هنوز باید به آن ها رسیدگی شود.

در ادامه این گزارش آمده است که دو کمپ در نزدیکی نیکوزیا، پایتخت قبرس و لارناکا، شهر بندری در این جزیره، دیگر گنجایش شمار بیشتری از مهاجران را ندارند و همین حالا هم صدها تن در بیرون از این دو کمپ شب و روز می گذرانند. براساس این گزارش، به دلیل این وضعیت تن فروشی و جرائم کوچک گسترش یافته است.

حکومت قبرس در نیکوزیا می خواهد در روزهای آینده از کشورهای دیگر اتحادیه اروپا درخواست کند که مهاجران را از کمپ های پرازدحام قبول کنند.

شمار پناهجویان در قبرس به نسبت جمعیت آن بسیار زیاد است. براساس آمار اتحادیه اروپا در سال ۲۰۲۰ قبرس در مقایسه با همه کشورهای اتحادیه اروپا بیشترین میزان درخواست های پناهندگی را دریافت کرده است.

به گزارش حکومت قبرس، بخش بزرگی از مهاجران از شمال این جزیره می آیند که تحت تسلط ترک ها است.

براین اساس باندهای سازمان یافته قاچاقبران ۳۰۰ تا ۵۰۰ یورو دریافت می کنند تا مهاجران را به مناطقی بیاورند که توسط جمهوری قبرس کنترول می شود. پناهجویان در آن جا می توانند درخواست پناهندگی در قبرس ارائه بدهند که عضو اتحادیه اروپا است.هی


 

در همین زمینه