واکسین استرازنکا. عکس از اسماگو/ زوما
واکسین استرازنکا. عکس از اسماگو/ زوما

اسپانیا یک محموله حاوی بیش از ۲ میلیون و ۲۰۴ هزار دوز واکسین استرازنکا را برای مهاجران افغان به ایران فرستاد. منابع رسمی ایران می‌گویند تا کنون نزدیک به ۴ میلیون دوز واکسین ضد کرونا به مهاجران افغان در این کشور تزریق شده است. بر اساس آخرین آمار، بیش از ۳ میلیون مهاجر افغان در ایران زندگی میکنند.

به گزارش رسانه‌های ایرانی، محمد هاشمی، سرپرست روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت صحت عامه ایران گفت که ارزش واکسین اهدایی اسپانیا به مهاجران افغان به ۱۰ میلیون دالر می‌رسد.

او در ادامه گفت که تا کنون بیش از حدود ۴ میلیون دوز واکسین ضد کرونا به «اتباع افغان» تزریق شده است.

به گزارش سایت انگلیسی زبان تهران تایمز، بیش از ۳ میلیون مهاجر افغان در ایران زندگی می‌کنند که از این رقم، ۷۸۰ هزار تن پناهنده، ۶۰۰ هزار تن دارنده پاسپورت رسمی افغانستان و بیش از ۲ میلیون افغان دیگر بدون مدرک اقامت هستند.

تهران تایمز نوشته است که فیلیپو گراندی، رئیس کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان در ماه دسمبر ۲۰۲۱ از مقامات ایرانی به این دلیل ابراز امتنان کرد که این کشور مهاجران افغان را نیز در کمپاین واکسیناسیون علیه کرونا شامل کرده است.

جعفر حسینی، نماینده سازمان بین المللی صحت در ایران نیز از موفقیت این کشور در تزریق واکسین به افغان‌هایی سخن گفته است که به مراکز واکسیناسیون مراجعه می‌کنند اما روشن نیست که از رقم دو میلیون مهاجر بدون سند، چه تعدادی به این مراکز رفته‌اند.

در همین زمینه: یک نماینده پارلمان ایران: با افزایش مهاجران افغان ابتلا به کرونا نیز افزایش یافته

در حالی که گزارش‌هایی از کمبود واکسین در شهرهای مختلف ایران نشر شده، سایت فارسی یورو نیوز نوشته است که سخنان حسین امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران در مورد ارسال «مازاد واکسین از ایران به یمن، سوریه و افغانستان» هفته گذشته جنجال برانگیز شده بود.

ایران یکی از کشورهایی است که بیشترین شمار مبتلایان و قربانیان ویروس کرونا در جهان را دارد. به گزارش یورو نیوز وزارت صحت عامه ایران گفته است که تا کنون بیش از ۶ میلیون و ۲۲۷ هزار نفر در این کشور به ویروس کرونا مبتلا شده و از این تعداد بیش از ۱۳۲ هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند.

 

در همین زمینه