عکس از آرشیف/ مهاجران در کورس آموزش زبان آلمانی
عکس از آرشیف/ مهاجران در کورس آموزش زبان آلمانی

اداره فدرال مهاجرت و پناهندگی آلمان پیش‌بینی کرده که در سال ۲۰۲۲ تعداد بیشتر پناهجویان افغان در کورس‌های ادغام اجتماعی شرکت خواهند کرد. زیرا پناهجویان افغان دورنمای خوبی برای ماندن در آلمان دارند.

سخنگوی اداره فدرال مهاجرت و پناهندگی آلمان (بامف) به روزنامه های گروه رسانه‌ای فونکه گفته است که این اداره تخمین می زند که در سال روان میلادی «چند هزار» افغان بیشتر در کورس های ادغام اجتماعی در آلمان شرکت کنند.

بر بنیاد آخرین آمار، در حال حاضر در سراسر آلمان در حدود ۱۰ هزار کورس ادغام اجتماعی با تقریبا ۱۳۰ هزار شرکت کننده جریان دارد که از جمله حدود ۱۰ هزار نفر از اشتراک کننده‌گان این کورس ها را افغان ها تشکیل می دهند.

بعد از تسلط دوباره طالبان بر افغانستان در نیمه ماه آگست سال گذشته میلادی، وزارت داخله آلمان پناهجویان افغان را در جمله مهاجرانی دسته بندی کرده است که «دورنمای خوبی برای ماندن در آلمان» دارند.

مرتبط: وزیر داخله آلمان: پناهجویان افغان شانس زیادی برای ماندن در آلمان دارند

پروژه ای زیر نام "ادغام از طریق ورزش" به هدف نزدیک ساختن پناهجویان کشورهای مختلف و ادغام موفق آنان در جامعه آلمان، در ایالت تورینگن روی دست گرفته شده بود. این پروژه فرصت خوبی را به وجود آورده است. پناهجویان و شهروندان آلمانی توانسته اند با راه اندازی برنامه های مشترک شناخت بهتری از یکدیگر داشته باشند.

ارتباطات نزدیک میان پناهجویان و آلمانی ها به خصوص در محیط های کاری و آموزشی تقویت می شود<br>picture-alliance/ZB/S. Willnow
ارتباطات نزدیک میان پناهجویان و آلمانی ها به خصوص در محیط های کاری و آموزشی تقویت می شود<br>picture-alliance/ZB/S. Willnow

سخنگوی اداره مهاجرت و پناهندگی آلمان (بامف) گفته است که این طبقه بندی افغان ها برای آنها امکان دسترسی زودهنگام به کورس های ادغام در جریان روند پناهندگی را فراهم می سازد. او افزوده است تا کنون تنها آن عده افغان هایی می توانستند در کورس ادغام اجتماعی شرکت کنند که پروسه پناهندگی را تکمیل کرده و قبولی یا محافظت دریافت کرده اند. حالا بحث در مورد شرکت کنندگان اضافی نیست، بلکه مربوط به کسانی است که در آلمان به سر می برند و می توانند زودتر، یعنی قبل از رسیدگی به تقاضای پناهندگی شان، در کورس های ادغام اجتماعی شرکت کنند.

بیشتر بخوانید: افغان های تازه آمده به آلمان به زودی وارد بازار کار می‌شوند

بنا بر این گزارش، علاوه بر این تجارب قبلی نشان می دهد که همه افراد با «دورنمای خوب برای ماندن در آلمان» در کورس های زبان و ادغام اجتماعی حضور نیافته اند. از این رو رقم دقیق در مورد افزایش پناهجویان افغان در کورس های ادغام «به سختی قابل پیش بینی» است. طبق آمار فعلی تخمین می شود که در سال ۲۰۲۲ میلادی چند هزار نفر بیشتر در این کورس ها شرکت کنند.

(KNA) pa/af

برگرفته از رسانه همکار ما (دویچه وله)

 

در همین زمینه