عکس آرشیف از امید نوری پور سیاستمدار حزب سبزهای آلمان
عکس آرشیف از امید نوری پور سیاستمدار حزب سبزهای آلمان

کارشناس سیاست خارجی حزب سبزهای آلمان معتقد است که تسلط طالبان بر افغانستان نمی تواند دلیلی باشد که آلمان از این کشور رو برگرداند. این اظهارات همزمان با سفر هیئت طالبان به اسلو برای اشتراک در نشست افغانستان مطرح شده اند.

امید نوری پور عضو پارلمان آلمان که همراه با ریکاردا لانگ در پایان هفته میلادی خود را برای ریاست حزب سبزها نامزد کرده بود، گفت: «سال گذشته ما در افغانستان دیدیم که دیگر به عنوان اروپایی ها جایگاه موثری نداریم.»

وی اضافه کرد که چین، روسیه و ترکیه سفارت های خودرا در کابل نبسته اند: «پنج دولت هستند که اگر بخواهید با طالبان به نتیجه ای برسید، حتی اگر بخواهید شهروندان آلمانی را از افغانستان خارج کنید، باید ابتدا از طریق آنان اقدام کنید.»

نوری پور تاکید کرد که اکنون آلمان باید از این خطوط ارتباطی استفاده کند؛ زیرا شرایط اضطراری است. وی افزود: «لزوماً این طور نیست که سطح جاه طلبی در سیاست خارجی آلمان به ویژه در سال های اخیر بالا بوده است.» وی اضافه کرد که انالنا بئربوک، وزیر امور خارجه جدید آلمان (از حزب سبزها) اکنون نشان می دهد که "اوضاع چطور می تواند بهتر شود".

سفارت آلمان در کابل در ماه آگست پس از آنکه طالبان مسلح قدرت را از طریق نظامی در پایتخت تصرف کردند، بسته شد؛ هرچند بخش دیگر این سفارت از جمله قنسولگری اش در پی حمله مرگبار در سال ۲۰۱۸ در کابل مسدود گردیده بود.

نوری پور: آلمان از قطر به خاطر کمک به روند تخلیه از افغانستان سپاسگزار است
نوری پور: آلمان از قطر به خاطر کمک به روند تخلیه از افغانستان سپاسگزار است

امید نوری پور گفت که آلمان به خاطر حمایت از امارت قطر در روند تخلیه از افغانستان، سپاسگزار است. این سیاستمدار هوادار فوتبال گفت: «شواهد زیادی وجود دارد که قطری ها جام جهانی را خریدند، اما آلمانی ها بهترین معلمان اخلاق در معامله جام جهانی نیستند.»

وی همچنان از شرایط اسفبار کارگران خارجی در قطر یاد کرد که روی آماده سازی این کشور برای جام جهانی کار می کنند، اما از این هم یاد کرد که وضع شان از گذشته به وضوح بهبود یافته است. به گفته سازمان های دید بان حقوق بشر و عفو بین الملل، هنوز "نقایص جدی در زمینه حقوق بشری کارگران وجود دارد" وضع شان باید رصد شود.

این سازمان ها همچنان نگران اوضاع حقوق بشری مردم افغانستان هستند که روز به روز به خاطر گسترش فقر و تاثیرات منفی تحریم طالبان فقیرتر می شوند.

قرار است در اسلو پایتخت ناروی از امروز یکشنبه نشستی سه روزه برای بررسی اوضاع بشری و کمک های بشردوستانه به مردم افغانستان برگزار شود که نمایندگان طالبان نیز در آن حضور دارند.

نمایندگان برخی کشورهای اروپایی از جمله آلمان نیز قرار است در حاشیه این نشست با ملا امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه طالبان دیدار و گفتگو کنند.

پذیرفتن طالبان در یک کشور اروپایی به منظور اشتراک در نشستی رسمی از سوی بسیاری از سازمان های مدنی و افغان های داخل و خارج از افغانستان با انتقادهای شدیدی روبرو شده است.

برگرفته از رسانه همکار ما دویچه وه دری

 

در همین زمینه