مهاجران افغان در ایران. عکس از پیکچر الیانس
مهاجران افغان در ایران. عکس از پیکچر الیانس

سازمان بین المللی مهاجرت می‌گوید که روزانه حدود ۳۰۰۰ مهاجر غیرقانونی افغان از ایران به افغانستان بر می‌گردند. بخش عمده این مهاجران با جبر از ایران اخراج می‌شوند. این مهاجران در مرز از سوی سازمان بین المللی مهاجرت کمک‌های فوری برای برگشت را دریافت می‌کنند.

در حالی که افغانستان با یک بحران بشری بی‌سابقه ناشی از بیکاری، فقر و ناامنی فزاینده روبروست، شمار زیادی از افغان‌ها تلاش دارند به کشورهای همجوار از جمله ایران پناهنده شوند.

این در حالیست که به گفته سازمان بین المللی مهاجرت (IOM)، روزانه حدود ۳۰۰۰ مهاجر غیرقانونی افغان، عمدتاً توسط مقام‌های ایرانی اخراج و مجبور به بازگشت به افغانستان می‌شوند.

فوزیه*، یک زن مهاجر افغان همراه با شش فرزندش در ماه سپتمبر راه مهاجرت به ایران را در پیش گرفت با این امیدواری که در آن جا با یافتن کار، نیازمندی‌های اولیه خانواده‌اش را تامین کند.

 تنها چند روز بعد از رسیدن به ایران، این زن مهاجر و فرزندانش به دلیل نداشتن مدرک قانونی توسط پولیس ایران دستگیر و بعد از یک هفته بازداشت در شرایط ناگوار، از ایران اخراج شدند.

بیشتر بخوانید: بسته شدن مرز میان افغانستان و ایران باعث افزایش مشکلات افغان ها شده است

شمار زیادی از مهاجران اخراج شده از رفتار خشونت آمیز مقام‌های ایرانی با مهاجران اخراج شده شکایت دارند و می‌گویند که قربانی فشارها و جدایی از اعضای خانواده خود شده‌اند.

به گفته سازمان بین الملل مهاجرت، کارمندان این سازمان در مرز به فوزیه و خانواده‌اش شده کمک‌های لازم فوری را مهیا کردند. این خانواده در یک سرپناه فوری جابجا شد و پول نقد برای خرید غذا و پوشاک دریافت کرد. کارمندان سازمان بین المللی مهاجرت همچنین برای فوزیه که همراه مرد نداشت، یک حجاب هم فراهم کردند زیرا طالبان زنانی مثل فوزیه را مورد آزار قرار می‌دهند.

گروه طالبان از هنگام به قدرت رسیدن این گروه در ۱۵ اگست ۲۰۲۱، بیرون رفتن زنان بدون محرم شرعی مرد را ممنوع کرده‌اند. سازمان بین المللی مهاجرت گفته است که کارمندان این سازمان برای تامین امنیت فوزیه، زمینه انتقال او و خانواده‌اش را به روستای محل سکونت شان فراهم کردند.

منابع سازمان بین المللی مهاجرت برآورد کرده‌اند که حدود ۵،۵ میلیون افغان در داخل این کشور آواره هستند.

در سال ۲۰۲۱ بیش از یک میلیون مهاجر افغان از کشورهای همجوار اخراج و به افغانستان برگردانده شده‌اند و هزاران تن دیگر نیز تلاش دارند برای فرار از ناامنی و بحران بشری به کشورهای دیگر بروند.

در همین زمینه: ایران خواستار کمک جامعه بین‌المللی برای رسیدگی به مهاجران افغان ساکن این کشور شد

 

در همین زمینه