گروهی از مهاجران افغان در حال رسیدن به یکی از جزایر یونان. عکس از REUTERS/Dimitris Michalakis
گروهی از مهاجران افغان در حال رسیدن به یکی از جزایر یونان. عکس از REUTERS/Dimitris Michalakis

آژانس پناهندگی اروپا اعلام کرد که در ماه نومبر ۲۰۲۱ درخواست‌های پناهندگی در اتحادیه اروپا، سوئیس و ناروی باردیگر افزایش یافته است. پناهجویان افغان با ارائه حدود ۱۳۰۰۰ درخواست در ماه نومبر، بزرگترین گروه پناهجویان در اروپا را تشکیل می‌دادند.

به گفته آژانس پناهندگی اروپا، رقم درخواست‌های پناهندگی در اتحادیه اروپا، سوئیس و ناروی در ماه نومبر سال گذشته افزایش یافته و به ۷۱۴۰۰ درخواست رسیده است.

آژانس می‌گوید پناهجویان افغان که به دلیل تسلط دوباره گروه طالبان برافغانستان از کشور شان فرار می‌کنند، در ماه نومبر با حدود ۱۳۰۰۰ درخواست اولین گروه پناهجویان در اتحادیه اروپا را تشکیل می‌دادند.

به همین ترتیب پناهجویان سوری که در ماه نومبر ۱۱۵۰۰ درخواست پناهندگی را ثبت کرده‌اند بعد از افغان‌ها دومین گروه بزرگ پناهجویان بودند.

بر بنیاد آمار آژانس، شمار پناهجویان زیرسن افغان در ماه نومبر به ۳۲۰۰ تن می‌رسید، در حالی که این رقم در ماه اکتوبر ۳۳۰۰ تن بود و بزرگترین رقم را از سال ۲۰۱۵ به این سو نشان می‌داد.

سومین گروه پناهجویان در اروپا را عراقی‌ها تشکیل می‌دادند که شمار شان در ماه نومبر ۴۳۰۰ تن بود. این رقم نسبت به ماه اکتوبر ۳۰ درصد افزایش را نشان می‌دهد و نشانه آشکار بحران مهاجرت در مرزهای بلاروس است. 

و بالاخره شمار پناهجویان پاکستانی هم با رقم ۲۸۰۰ تن در ماه نومبر سال گذشته افزایش یافته است.

بر اساس آمار آژانس، رقم اعطای پناهندگی یا حفاظت جانبی در ماه نومبر۴۰ درصد بود که نسبت به ماه سپتمبر۱ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

با این حال درصدی قبولی یا حفاظت جانبی برای افغان‌ها بسیار بالا، یعنی ۹۲ درصد و برای سوری‌ها نیز ۹۱ درصد بوده است.

در همین باره: ارقام مهاجرت در سال ۲۰۲۱ در فرانسه

 

در همین زمینه