عکس از آرشیف/ مسئولان در حال مجهز کردن برج های نظارت با کمره های دوربرد، دستگاه های ویژه دید در شب و حسگرهای متعدد هستند
عکس از آرشیف/ مسئولان در حال مجهز کردن برج های نظارت با کمره های دوربرد، دستگاه های ویژه دید در شب و حسگرهای متعدد هستند

لیتوانیا می‌خواهد که در امتداد مرز مشترک با بلاروس، دوربین های نظارتی نصب کند. طول این مرز به ۶۸۰ کیلومتر می‌رسد و هدف آن جلوگیری از ورود مهاجران است.

انگریدا سیمونیتی، نخست وزیر لیتوانیا در جریان بازدید از مناطق مرزی، از برنامه تازه حکومت‌اش برای نصب کمره های نظارتی در مرزهای این کشور با بلاروس روز جمعه سخن گفت.

او به خبرگزاری "بی ان اس" افزود، در گفتگو با اتحادیه اروپا به این نتیجه رسیده اند که گزینه نصب کمره در مرز نسبت به ایجاد حصار فزیکی، به مراتب ارزانتر است. تطبیق این پروژه حدود ۴۰ میلیون یورو هزینه بر می‌دارد.

طول این مرز به ۶۸۰ کیلومتر می‌رسد و در منطقه شرقی قلمرو اتحادیه اروپا موقعیت دارد. در حال حاضر، حدود نیمی از این بخش، با کمره های نظارتی مجهز می‌باشد.

بیشتر بخوانید:انتقاد از عملکرد لاتویا، لیتوانیا و پولند در مرز بلاروس

این اقدام فقط چند هفته پس از آن روی دست گرفته می‌شود که بلاروس، در یک تلاش آشکار اجازه داد که مهاجران از برخی از مناطق جهان به این کشور پرواز کنند. این اقدام بلاروس ظاهراً برای انتقام گیری از اتحادیه اروپا به دلیل وضع تحریم ها بر این کشور، وصرت گرفته است. گفته می‌شود که برای مهاجران وعده داده شده بود که آنان می‌توانند سپس به اتحادیه اروپا سفر کنند.

مرتبط: دستگیری تعدادی از قاچاقبران مهاجران در مرز پولند با بلاروس

این امر سبب شد که هزاران مهاجر به مرزهای لیتوانیا و پولند هجوم ببرند و حضور آنان در مناطق مرزی، یک فاجعه انسانی را نیز در پی داشته باشد. در مرزهای پولند، از سفر مردم به کشورهای غرب اروپا جلوگیری صورت گرفت و نیروهای بلاروس هم نگذاشتند که مردم به این کشور برگردند.

شماری از مهاجران در اثر هوای سرد زمستان، در مناطق مرزی میان بلاروس و پولند جان های شان را از دست دادند. گروه های مدافع حقوق بشر، نسبت به اقدامات بازدارنده بلاروس و پولند انتقاد کردند.

 

در همین زمینه