یک تصویر از نومبر مهاجران را در جنگلی نشان می دهد که در نزدیکی مرز پولند با بلاروس قرار دارد
/عکس: Leonid Shcheglov/Belta/AFP/REUTERS
یک تصویر از نومبر مهاجران را در جنگلی نشان می دهد که در نزدیکی مرز پولند با بلاروس قرار دارد /عکس: Leonid Shcheglov/Belta/AFP/REUTERS

پولند برآیند مذاکرات اتحادیه اروپا را در خصوص مقرره های ویژه، برای ثبت درخواست های پناهندگی در مرزهای خارجی این اتحادیه با بلاروس عملی نمی‌کند.

برخی از دیپلومات‌ها به خبرگزاری آلمان (دی پی ای) گفته اند، پولند طی دیدار سفیران اتحادیه اروپا که در هفته گذشته برگزار شد، خواهان تغییراتی شده است که برای کشورهای دیگر، قابل پذیرش نبوده است.

یکی از خواست‌های پولند این بوده است که بررسی درخواست های پناهندگی در مرز با بلاروس کاملا به حالت تعلیق درآورده شود.

موضوع اصلی این مذاکرات، تدوین مقرره های ویژه برای لیتونی، لیتوانیا و پولند در خصوص حمایت از حقوق مهاجران است. پیشنهاد این مقرره ها را کمیسیون اتحادیه اروپا در ماه دسمبر ارائه کرده بود.

چند دیپلومات در این باره گفتند که پولند این پیشنهادات را در آغاز رد کرد، اما سپس در مذاکرات همکاری سازنده ای داشته است. وارسا در جریان دیدار سفیران اتحادیه اروپا، خواهان اعمال تغییرات غیرقابل قبول در این مقرره های ویژه شده و گفته است که مجبور نیست با کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان «یو ان اچ سی ار» همکاری کند.

این سه کشور در آن زمان، به دلیل هجوم پناهجویان و مهاجران از طریق بلاروس برای ورود به قلمرو اتحادیه اروپا، تحت فشار شدید قرار گرفته بودند.

لیتوانیا: در امتداد مرز با بلاروس کمره های نظارتی را نصب می‌کنیم

اتحادیه اروپا، الکساندر لوکاشینکو، حکمران مستبد بلاروس را متهم می‌کند که مردم را از مناطق بحرانی به مینسک، پایتخت این کشور آورد تا آن ها بتوانند از این طریق وارد اتحادیه اروپا شوند.

یک دیپلومات دیگر اتحادیه اروپا تاکید کرد که با پیشنهاد تدوین مقرره های ویژه، خواسته های پولند برآورده نمی‌شود. اما از آنجایی که این پیشنهادها برای لیتوانیا و لیتونی قابل قبول است، وارسا نمی خواهد که مانع آن شود.

پناهجویان و مهاجران تلاش می‌کردند که از طریق بلاروس وارد پولند شوند
Leonid Scheglov/BelTA/REUTERS |&nbsp
پناهجویان و مهاجران تلاش می‌کردند که از طریق بلاروس وارد پولند شوند
Leonid Scheglov/BelTA/REUTERS |&nbsp

در عین زمان شماری از دیپلومات های دیگر گفتند که پولند نمی‌خواهد این قوانین را به اجرا دربیاورد.

گفته می شود که فرانسه، رئیس کنونی شورای اتحادیه اروپا حالا دو گزینه دارد. این کشور می‌تواند دامنه اعتبار پیشنهادهای کمیسیون را به لیتوانیا و لیتونی محدود کند و یا این که آن ها را کاملا کنار بگذارد.

بیشتر بخوانید: پولند احداث حصار مرزی دائمی در مرز با بلاروس را آغاز کرد

یکی از پیشنهادهای کمیسیون اتحادیه اروپا این بود که نهادهای دولتی کشورهای مرزی، وقت کافی برای ثبت درخواست های پناهندگی را داشته باشند.

افزون بر این، پناهجویان فقط باید در گذرگاه های مرزی مشخص، ثبت و راجستر شوند. براین اساس پروسه پناهندگی می‌تواند تا ۱۶ هفته به طول بیانجامد. در این صورت، پناهجویان نمی‌توانند تا زمانی که روند رسیدگی به درخواست های شان پایان نیابد، کمپ هایی را که در نزدیکی مرز موقعیت دارند، ترک کنند.

افزون بر این، کمیسیون اتحادیه اروپا قصد داشت که روند اخراج پناهجویان رد شده، تسریع و تسهیل شود. در این پیشنهادها بر این تاکید شده بود که حقوق اولیه پناهجویان باید بدون هیچ محدودیتی رعایت شود.

به خصوص پولند در ماه های گذشته متهم شده است که مهاجران را به گونه اجباری به بلاروس به عقب رانده است. در حالی که این اقدام تا اندازه ای برخلاف قوانین بین المللی پنداشته می‌شود.

 

در همین زمینه