نگهبانان یاحلی ترکیه در حال نجات گروهی از مهاجران. عکس از  ایجین بوت رپورت
نگهبانان یاحلی ترکیه در حال نجات گروهی از مهاجران. عکس از ایجین بوت رپورت

وزارت داخله ترکیه نگهبانان ساحلی یونان را متهم کرد که ۳ مهاجر را به دریا انداخته‌اند. به گفته مقام‌های ترکیه این سه مهاجر به گونه غیرقانونی وارد جزیره خیوس شده بودند.

به گفته سازمان غیردولتی گزارش کشتی‌های اژه (Aegean boat report)، یک گروه ۲۱ نفری از مهاجران بامداد روز یکشنبه گذشته از مسیر دریای اژه وارد جزیر خیوس شدند. این مهاجران بعد از ورود به جزیره پراگنده شدند تا به دست نیروهای مرزی یونان نیفتند و به ترکیه اخراج نشوند.

ماموران مرزی یونانی اما موفق شدند ۱۲ تن از این مهاجران را در یک کشتی دوباره به سوی ترکیه بفرستند. این مهاجران هنگام سرگردانی در نزدیکی منطقه چشمه، توسط ماموران مرزی ترکیه نجات یافتند.

ماموران یونانی همچنین موفق شدند ۶ مهاجر دیگر را نیز دستگیر کنند اما از سرنوشت این مهاجران اطلاعی در دست نیست.

سلیمان سویلو، وزیر داخله ترکیه در حساب تویتر خود نوشته است که ۳ مهاجر باقیمانده بعد از دستگیری توسط نیروهای مرزی یونانی، شب یکشنبه بر دوشنبه به دریا انداخته شدند. او نوشت که یک تن از این مهاجران مرده و دو تن دیگر نجات یافته‌اند.


یک تن از مهاجران نجات یافته در ویدیویی که توسط سلیمان سویلو، منتشر شده می‌گوید: «ماموران یونانی اول به ما واسکت‌های نجات دادند اما این واسکت‌ها بسیار کوچک و برای کودکان بود.» او در بخش دیگری از ویدیو درباره مهاجر سومی می‌گوید: «او گفت که شنا بلد نیست اما آن‌ها به حرفش گوش ندادند.»

اندکی بعدتر، نیروهای مرزی ترکیه با انتشار خبرنامه ای گفتند که دو تن از مهاجران توانسته‌اند با شنا خود را به خشکه برسانند اما از مهاجر سومی اثری به دست نیامده است.

فرماندار چشمه در مورد این حادثه دستور تحقیقات داده است.

مقام‌های یونانی در مورد این ادعای ترکیه واکنش نشان نداده‌اند. آنها تا کنون به پرسش‌های مهاجر نیوز در این مورد نیز پاسخ نداده‌اند.

در همین باره: شمار مهاجران قربانی سرما در مرز ترکیه و یونان به ۱۶ تن رسید

 

در همین زمینه