اود ریمالو، وکیل مدافع در دادگاه ملی حق پناهندگی. عکس از مهاجر نیوز
اود ریمالو، وکیل مدافع در دادگاه ملی حق پناهندگی. عکس از مهاجر نیوز

شما برای دریافت پناهندگی در فرانسه به دادگاه ملی حق پناهندگی درخواست تجدید نظر داده‌اید اما درک این روند کمی برای تان دشوار است. این کاملاً طبیعی است زیرا اصطلاحات حقوقی پیچیده هستند و درک روندهای اداری گاهی مشکل است. مهاجر نیوز به شما کمک می‌کند تا روند درخواست تجدید نظر را بهتر بشناسید.

پناهجویانی که در مرحله نخست توسط اداره پناهندگان و افراد بدون تابعیت فرانسه (Ofpra) رد شده اند، این امکان را دارند تا در دادگاه ملی حق پناهندگی (CNDA) اعتراض کنند. اما بیشتر وقت‌ها مراحل اداری پیچیده و اصطلاحات حقوقی و فنی دشوار هستند. در این مطلب چند جمله کوتاه را گردآورده‌ایم که ممکن است در حین مراحل تجدیدنظر/ استیناف خود بشنوید. مهاجر نیوز آنها را برای شما توضیح می‌دهد.

 اگر می شنوید: «تجدید نظر شما بر اساس حکم بررسی می شود»

توضیح: قاضی مسئول دوسیه شما در دادگاه ملی حق پناهندگی، شما را به دادگاه نخواهد خواست. یعنی شما به دادگاه احضار نخواهید شد تا شکایت تان را مطرح کنید. تصمیم دادگاه پس از مطالعه دوسیه به شما اطللاع داده خواهد شد.

به طور کلی، دادگاه زمانی حکم صادر می‌کند که درخواست تجدیدنظر شامل عناصر جدی نباشد که احتمالاً تصمیم اوفپرا را زیر سؤال ببرد.

به گفته وکیلانی که مهاجر نیوز با آنها تماس گرفته است، تصمیمات صادر شده توسط حکم تقریباً همه منفی هستند.

 اگر می‌شنوید: « دادگاه شما علنی برگزار خواهد شد»

توضیح:  دادگاه تجدید نظر معتقد است که عناصر جدید می توانند تصمیم منفی اوفپرا در مورد شما را زیر سئوال ببرند. بنابراین شما در دادگاه نزد یک یا چند قاضی احضار خواهید شد تا آنها را متقاعد کنید که به شما پناهندگی بدهند.

 جلسه در خود دادگاه ملی حقوق پناهندگی برگزار می‌شود. باید گفت که در یک جلسه علنی، قضات بلافاصله از شما سؤال نمی کنند. آنها ابتدا به گزارشگر دوسیه شما گوش می‌دهند و سپس با شما صحبت می کنند. در جلسه، وکیل و مترجم شما نیز حضور خواهند داشت.

 توضیح: گزارشگر دوسیه، یک کارمند CNDA است که مسئول بررسی پرونده استیناف شما است. او اسناد موجود در دوسیه را تحلیل و وقایع‌، عناصر حقوقی و جزئیات ژئوپلیتیکی را بررسی می کند... قرار است بررسی او، بدون جانبداری، بحث‌ها را روشن کند. او در تصمیم نهایی شرکت نمی‌کند اما «پیش نویس تصمیم» را تهیه می‌کند.

اگر می شنوید: «شما در برابر هیئت قضاوت (فورماسیون کلژیال) حاضر خواهید شد»

توضیح: فورماسیون کلژیال یا هیئت داوران متشکل از یک رئیس و دو بررسی کننده است. این سه نفر به شما گوش خواهند داد و مسئول تصمیم گیری (با اکثریت آراء) خواهند بود. هر سه عضو این گروه می توانند مستقیماً با شما صحبت کنند و از شما سؤال بپرسند.

شما باید دوباره داستان خود را بگویید و جزئیاتی را ارائه دهید که به نظر شما احتمالاً تصمیم اول اوفپرا را تغییر می دهد.

توضیح: بررسی کننده فردی است که صلاحیت حضور در «هیئت قضاوت» را دارد. اولین بررسی کننده توسط کمیساریای عالی (Unhcr) پناهندگان سازمان ملل و دومی توسط معاون رئیس شورای دولتی (دادگاه عالی فرانسه) منصوب می شود.

اگر می‌شنوید: «شما پیش یک قاضی می روید»

توضیح: وقتی یک دوسیه به یک قاضی سپرده می‌شود به این معنی است که دادگاه بر اساس حکم تنها یک قاضی تصمیم می‌گیرد. این قاضی همچنین می‌تواند از شما سوالاتی بپرسد و شما هم می‌توانید وکیل و مترجم با خود داشته باشید.

قاضی واحد بر خلاف هیئت قضات، دوسیه‌هایی را بررسی می‌کند که شامل «روند سریع» باشند، یعنی دوسیه‌هایی که معمولاً به نفع پناهجو نیست. در روند سریع، بررسی پرونده سریعتر و در نتیجه سطحی‌تر است.

این روند به عنوان مثال بیشتر مربوط به پناهجویانی است که از «کشورهای امن» می‌آیند یا دوسیه‌هایی که7 در آن پناهجو اطلاعات نادرستی به اوفپرا داده است.

اگر می شنوید: «شما حق کمک حقوقی دارید»

توضیح: فرانسه به افراد کم درآمد امکان بهره مندی از وکیلی را می‌دهد که پولش را دولت می‌پردازد. این کمک (به ویژه حق الزحمه وکیل) ممکن است قسمتی از یا کل مصارف را در بر بگیرد اما به صورت اتوماتیک داده نمی‌شود. به این ترتیب شما موظف نیستید که در دادگاه به تنهایی از خود دفاع کنید.

 

در همین زمینه