۱۹ سپتمبر سال ۲۰۲۰،  پناهجویان و مهاجران در کمپ کاراتپه که در جزیره یونانی لیسبوس قرار دارد./عکس: EPA/Vangelis Papantonis
۱۹ سپتمبر سال ۲۰۲۰، پناهجویان و مهاجران در کمپ کاراتپه که در جزیره یونانی لیسبوس قرار دارد./عکس: EPA/Vangelis Papantonis

وزارت داخله فدرال آلمان از یک برنامه حکومت پیشین این کشور برای حمایت از یونان در زمینه تامین نیازمندی‌های پناهجویان و اسکان‌دهی برای آن ها حمایت می‌کند.

نانسی فیزر، وزیر داخله آلمان فدرال گفته است که یک برنامه حکومت پیشین این کشور را در بخش فراهم آوری کمک به پناهجویان در یونان ادامه می‌دهد. یک خانم سخنگوی وزارت داخله روز سه شنبه گفت: «حکومت آلمان فدرال کماکان از اجرای پلان بهبود وضعیت پناهجویان به رسمیت شناخته شده در یونان حمایت می‌کند و در این زمینه در همه سطوح با شرکای یونانی اش در ارتباط است.»

در حال حاضر حدود ۴۱ هزار تن در آلمان که ظاهرا پیش از این در یونان محافظت دریافت کرده اند، در انتظار تصمیم گیری راجع به درخواست پناهندگی شان هستند.

بر بنیاد اطلاعات اداره فدرال مهاجرت و پناهندگی (بامف) در مورد این شهروندان خارجی شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهند، آن ها قبلا در یونان به عنوان مستحق محافظت به رسمیت شناخته شده اند.

مرتبط:هشدار سازمان های حقوق بشر در مورد رسیدگی ناکافی به پناهجویان در یونان

از جمله دلایل پدیده مهاجرت ثانونی پناهجویان به رسمیت شناخته شده از یونان به کشورهای دیگر اتحادیه اروپا به خصوص به آلمان می‌توان در کنار ارتباطات خانوادگی، از وضعیت دشوار زندگی برای پناهجویان در یونان و کمک های بهتر اجتماعی در آلمان نام برد.

هرکس که در یونان به عنوان پناهجو به رسمیت شناخته شده است، اجازه دارد به آلمان یا به یک کشور دیگر اتحادیه اروپا سفر کند، البته فقط به مدت حداکثر ۹۰ روز.

زنان مهاجر در خیمه‌های اطراف کمپ موریا در جزیره لیسبوس یونان/ عکس از رویترز
زنان مهاجر در خیمه‌های اطراف کمپ موریا در جزیره لیسبوس یونان/ عکس از رویترز

سخنگوی وزارت داخله به خبرگزاری آلمان (دی پی ای) گفت، هدف حکومت آلمان فدرال براساس معاهده حکومت ائتلافی، «کاهش مهاجرت ثانوی غیرقانونی به اتحادیه اروپا است.»

بیشتر بدانید:یونان: نیا کاوالا یا «زندانی در فضای باز» برای مهاجران

به گفته او، هر کدام از کشورهای عضو موظف به رعایت الزامات قانونی اروپا است. اسکان‌دهی و رفع نیازهای اولیه از جمله این الزامات است.

براساس احکامی که توسط محکمه های آلمان صادر شده است، پناهجویان را در یونان خطر بی خانمانی و فقر تهدید می‌کند.

ظاهرا به این خاطر، هورست زیهوفر، وزیر داخله پیشین آلمان بر این اصرار داشت که حکومت یونان، حمایت آلمان را در زمینه اسکان و تامین نیازهای اولیه پناهجویان قبول کند.

 

در همین زمینه